Yol ve Hava Durumuna Göre Şekil Değiştirebilen Lastik
31/03/2017, 00:00
Yol ve Hava Durumuna Göre Şekil Değiştirebilen Lastik

Aracınızın lastiklerini mevsimlere ve hava koşullarına göre değiştirmeniz can ve mal güvenliğiniz için büyük önem taşıyor. Özellikle kış mevsiminde karlı ve yağışlı havalarda, aracın yol tutuş performansını arttırmak için mutlaka kış lastiğine geçmeniz gerekiyor. Benzer şekilde yol tutuş performansı için asfalt ve toprak yolda kullanılacak araçlar için farklı lastiklerin tercih edilmesi gerekmekte.

Ancam Kumho tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde üretilen konsept lastik Maxplo hava ve zemin koşullarına göre şekil değiştirerek, lastik değiştirme derdini ortadan kaldırıyor.

Hava Koşullarına ve Zemine Göre Değişim

Normal hava koşullarında standart bir görünüme sahip olan lastikleri ıslak zemine geçiş olduğuna koşullara uygun olarak şekil değiştiriyor ve otomobil kontrolünün üst seviyede tutulmasına yardımcı oluyor. Eğer yolda kar ya da buzlanma söz konusu ise Maxplo iğneli ibr yapıya geçiş yaparak aracın yol tutuş performansının artmasını sağlıyor. Böylelikle olası araç kontrol kaybının önüne geçilmiş oluyor. Yol dışına çıkıldığı zaman ise lastiğin yere temas eden bölümü genişleyerek aracın daha rahat bir biçimde haraket edebilmesini sağlıyor.

Tüm bu işlevlerin gerçekleştirilebilmesi için tekerleğin içerisine hidrojen ile çalışan bir motor kullanılıyor. Şu an için konsept olarak üretilen lastiklerin kullanımına geçilmesi ile birlikte 700 x 700 x 250 mm ölçülerinde ve 11 kilogram ağırlığında olması bekleniyor. Yakın zamanda bu harika teknolojinin yaygınlaşması dileğiyle.

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar