Yerli Yapım Elektrikli Otobüs E-Karat 2017'de Yollarda Olacak
08/12/2016, 00:00
Yerli Yapım Elektrikli Otobüs E-Karat 2017'de Yollarda Olacak

Toplu taşıma araçları üretimi -ve tasarımı yapan Türk firması Bozankaya, yüzde yüz yerli yapım olan elektrikli otobüsü Transist İstanbul'da tanıttı. Fuar için İstanbul'a getirilen otobüs yetkililerin de ilgisini üzerinde toplamyı başardı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, aracın hemen metrobüs hattında test edilmesini istedi. 

Hannover Fuarı'nda Talep Alındı

Avrupa pazarı için elektrikli otobüs üretimi yapmaya başlayan firma, Hannover'da yaptığı elektrikli otobüs tanıtımı esnasında Türkiye'den de talep alması sonucu yerli elektrik otobüs için kolları sıvadı. E-Karat'ın ilk talipleri ise Konya Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi oldu. 10–12–18–24 metrelik olmak üzere farklı alternatifler sunan elektrikli otomobillerin en önemli özelliği ise  akü sistemlerine 5 yıl garanti verilmesi.  

24 metre büyüklüğündeki bir E-Karat'ın ortalama menzili 400 kilometre ve araç kilometre başına yaklaşık olarak 25 - 30 kuruş civarı bir elektrik harcıyor. Dizel araçlar ile kıyaslandığında elektrikli otobüsler yüzde 80 civarında daha ucuza yol almış oluyor. 

2017 Şubat Teslim

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından satın alınarak hizmete sunulan ilk yerli otobüsler 2017 yılının Şubat ayında ise İzmir'e ilk teslimatını gerçekleştirecek ve böylece İzmir'de de hizmet vermeye başlayacak.

Elektrikli ve Hibrit Araçların Ses Çıkarması Zorunlu Olacak
Dikiz Aynası Nasıl Değiştirilir?
Elektrikli ve Hibrit Araçların Ses Çıkarması Zorunlu Olacak
Dikiz Aynası Nasıl Değiştirilir?