Yeni 2017 SEAT Ibiza21
13/03/2017, 10:26
Yeni 2017 SEAT Ibiza21

Dün akşam Barselona’daki etkinlikte tanıtılan yeni Ibiza aynı zamanda VW AG’nin yakın gelecekteki küçük sınıf otomobillerinin altyapısını oluşturacak MQB A0 isimli platformunun da ilk örneği. Ibiza özelinde baktığımızda, önceki nesline kıyasla 95mm artan dingil aralığı, 87mm genişleyen gövde dikkatimiz çekiyor.

Büyüyen ölçüler bu sınıftaki potansiyel müşterilerin özellikle ülkemizde fazlaca hassasiyet gösterdikleri bagaj hacmine yaramış ve 63 litre daha yer kazanılarak toplamda 355 litreye ulaşılmış.

Geniş bir güç ünitesi paylaşım havuzuna sahip olan VAG’da bu model için yeni 1.0 litre Eco TSI 95 ve 115 beygirlik türevler ile, 1.4 TSI’in güncellenmiş versiyonu olan 1.5 litre TSI 150 beygirlik güç seçeneği ise FR olarak bildiğimiz daha sportif modelde yer alacak. Düşük güçlü motorlarla 5 ileri, yüksek güçlülerde ise 6 ileri zamanlı tasarlanmış düz vitese sahip olacak Ibiza’da ülkemizde epeyce nam salmış bir şanzıman olan DSG‘nin 7 ileri kuru tip çift kavramalı kutusu yer alacak.


İç mekanda da C-sınıfı olmaya yelteneceğini anladığımız yeni Ibiza’da donanım seviyesine göre 5″ veya 8″ olan Apple Car Play ve Android Auto destekli dokunmatik medya & bilgi ekranları yer alıyor. Kablosuz şarj imkanı sağlayan bir eşya saklama gözü ve Beats marka 300W gücünde ses sistemi seçeneği de bu modeli en dolu haliyle almak isteyenleri bekliyor.


Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararlar gereğince en düşük donanımda dahi standartlaşması istenen sürüş destek sistemleri yeni Ibiza’da da yer alacak. Bu sistemlerden öne çıkanı ise konfor imkanlarını da artıran adaptif hız sabitleyici.


- Test-
-Otoseyir.com'dan alıntıdır.-


Dünyanın İlk Elektrik ve Bor İle Çalışan Otomobili
Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Dünyanın İlk Elektrik ve Bor İle Çalışan Otomobili
Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?