Yakıt Tüketimi Nasıl Düşürülür? Yakıt Tüketimini Düşürmek için 10 İpucu
09/07/2019, 11:05
Yakıt Tüketimi Nasıl Düşürülür? Yakıt Tüketimini Düşürmek için 10 İpucu

Yakıt tüketimini düşürmenin birçok farklı yolu bulunur. Sürüş alışkanlıklarındaki farklılıklar, araç bakımı gibi ortaya çıkan küçük detaylar yakıt tüketiminde değişikliklere neden olur. Bir de yükselen yakıt fiyatları yanlış araç kullanımıyla birleşince yakıt tüketimi giderek artıyor.

Yakıt fiyatlarının artması ve yanlış araç kullanımı ile birlikte artan maliyetler nedeniyle araç sahipleri, Yakıt tüketimi nasıl düşürülür? sorunun cevabını aramaya başladı. Rentiva olarak biz de Yakıt tüketimi nasıl düşürülür? sorunun cevaplarını sizin için derledik.

Yakıt Tüketimini Azaltmak için 10 İpucu


Araç kullanımı, araç ekipmanlarının uyumu, yol durumu gibi konular araç yakıt performansına etki etmektedir. Bu bağlamda yakıt performansını arttırabilecek 13 öneri yazının devamında yer alıyor.

1. Araç Ekipman Uyumu-Kontrolü (Lastikler)

Kışlık lastikle yaz aylarında, yazlık lastikle kış aylarında araç kullanmak aracınızı yıpratmakla kalmayıp, yakıt performansı üzerinde de olumsuz etki göstermektedir. Bu nedenle mevsim ve araçla en iyi uyumu gösterecek araç lastiği kullanmak gerekir.

2. Lastik Basıncına Dikkat

Az şişirilmiş, havası inmiş lastikleri belirli aralıklar kontrol etmeniz gerekir. En azında aylık kontrollerden geçirmek doğru olacaktır. Havası inmiş lastikler yakıt tüketimini artıracak ve araç performansı üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır. Lastiklerin uygun basınçta olmaması sürtünme direncini arttıracağı için, yol tutuşu, hız gibi konularda da olumsuz etki bırakacaktır.

3. Aracı Rölanti Bırakmak Doğru Değil

Aracın, bir dakikadan daha uzun bir süre rölantide kalması, sadece doğaya karbondioksit pompalamakla kalmaz aynı zamanda da yakıt tüketir. Son model araçlarda Stop-Start özelliği sayesinde bu durumun önüne geçilsede bu özelliğin olmadığı araçlarda yakıt tüketimini artıracaktır. 

Motorun ısınması için rölantide çalıştırmak yerine, aracı düşük viteste birkaç dakika kullanmak daha doğrudur.

4. Aracı Düzenli Hızda Kullanmak

Araç kullanırken, gaz pedalına sabit ve tutarlı bir şekilde basılması gerekir. Gaz pedalına yoğun ve ağır bir şekilde basılması yakıt tüketiminde olumsuz bir etki yaratır.

5. Doğru Hız ve Devirde Araç Kullanımı

Düşük hızda araç kullanmak, yakıt performansını olumlu etkilemeyecek, tam aksine olumsuz bir etki yaratacaktır. Çok yüksek hızda araç kullanımı da, yüksek yakıt tüketimine neden olacaktır. Doğru devir-hız uyumunda araç kullanılması yakıt performansınızı olumlu etkileyecektir.

6.Hava Filtresinin Değişimi

Servisin de önerdiği süreler içerisinde araç hava filtresinin değişimi gereklidir. Bu süreler içerisinde aracın hava filtresinin değiştirilmesi, yakıt performansının artması için önemlidir.

7. Doğru Vites Kullanımı

Araç 50 km/s hızla ilerlerken üçüncü viteste kullanmak, beşinci viteste kullanmaktan yaklaşık yüzde 25 daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Düşük viteste araç kullanmak, gerekenden yüzde 45 daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Yeni nesil araçlarda akıllı göstergelerle bu durum kullanıcıya belirtiliyor. Bu göstergeyi takip ederek yakıt tüketimini düşürebilirsiniz.

8. Sürekli Frene Basmaktan Kaçınılmalı

Sürekli olarak frene basmak ve sert bir şekilde basmak yakıt performansınızı düşürecektir. Bu nedenle eğer araç şehir içerisinde kullanılıyorsa, düşük hızlarda seyredilerek sürekli frene basmaktan kaçınılabilir. Araştırmalara göre sürüş teknikleri yakıt performansını %yüzde 30 arttırabiliyor.

9. Ağır Yük, Yakıt Tüketimini Artırır

Araştırmalara göre araca binen her ekstra 100 kilo, yakıt tüketimini yüzde 2 oranında artırıyor. Araçta gereksiz yüklerden kaçınmak gerekiyor. Yük ne kadar hafif olursa, yakıt tüketimi ve emisyonlarda o kadar düşük olur.

10. Doğru Yakıt ve İstasyon Seçimi

Sadece doğru yakıt türünü kullanmak yetmiyor. Aynı zamanda doğru petrol istasyonunu da tercih etmek gerekiyor. Su katılan, içerisinde pislik olan yakıtlar sadece yakıt performansını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda araca da zarar veriyor.

Düzenli Bakım Yaptırmayı Unutmayın

Yukarıda saydığımız 10 madde genel olarak yakıt performansını artıracaktır. Bunun yanında araca, düzenli aralıklar servis tarafından bakım yaptırılması hem araç sağlığı hem de araç sahibi için önemli bir konudur.

Rentiva.com Haziran Ayı’nın En Çok Kiralanan Aracı: “Skoda Rapid”
İstanbul’da Görmeniz Gereken 10 Plaj
Rentiva.com Haziran Ayı’nın En Çok Kiralanan Aracı: “Skoda Rapid”
İstanbul’da Görmeniz Gereken 10 Plaj