Otomobil Kullanırken Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
30/10/2018, 10:45
Otomobil Kullanırken Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Araç sahipleri için en büyük gider kalemi kuşkusuz yakıt ücretleridir. Sadece araç sahipleri değil kiralık araba ile yola çıkan kişiler içinde bu durum geçerlidir. Yakıt tasarrufu yaparak aracınızın masraflarını düşürebilirsiniz. Peki yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Yakıt Tasarrufu İçin Ne Yapmalıyım?

Yakıt fiyatlarının durumu ortadayken araç sahiplerini ya araçlarına binmeyecek ya da yakıt tasarrufu için önlemler almaları gerekecek. Bunun için belli başlı önlemleri alarak yakıt tasarrufu sağlayabilirler. Peki nedir bunlar?

Bakımları Zamanında Yaptırın.

Sadece yakıt tasarrufu için araç sağlığı ve insan sağlığı için de bakımlar önemlidir. Bakımını yaptırmadığınız bir araç sizi yolda bırakabileceği gibi aynı zamanda da yakıt performansınızı da düşürebilir.

Aracın Devrini Doğru Ayarlayın.

Düşük vites yüksek devir ya da yüksek vites düşük devir ile araba kullanmanız durumunda yakıt performansınız da düşecektir. Sadece bununla değil aynı zamanda motorunuz için de olumsuz bir durum yaratacaktır.

Lastiklerinizin Basıncını Doğru Ayarlayın.

Aracınızın lastiklerini üzerinde yazdığı değerlerde kullanmalısınız. Yani lastiğinizin havası olması gereken değerden düşük veya yüksek ise bile aracınızın yakıt performansını etkileyebilir.

Doğru Vites ile Aracı Kullanın.

Aracınızı düşük viteste veya yüksek viteste kullanmanız yakıt performansınızı olumsuz etkileyecektir. Örneğin sürekli birinci viteste kullanılan bir aracın yakıt performansı oldukça düşük olacaktır. Çünkü birinci vites sadece kalkışlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle devir göstergesi ve aracın sesi de takip edilerek doğru zamanda vites değişikliği yapılmalıdır.

Motoru Isıtmak İçin Çok Beklemeyin ve Gaza Basmayın.

Genellikle bizim araba kullanma kültürümüzde aracı çalıştırdıktan sonra bir süre beklemek ve gaz vermek vardır. Ancak bu sanıldığının aksine çok da faydalı bir hareket değildir. Özellikle yakıt performansı açısından olumsuz etki yaratır.

Mevsime Göre Lastik Kullanılmalıdır.

Yaz mevsiminde kış lastiği kullanmanız durumunda aracınızın yol tutuşu düşecektir ve bu da yakıt performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Aracınızın Yakıt Ayarını Yapabilirsiniz.

Aracınızın yakıt ayarını ancak yetkili servise yaptırabilirsiniz. Bunun için yetkili gerekli ayarları yaptıktan sonra yakıt performansınız önemli ölçüde gelişecektir.

Yakıtınızı Güvendiğiniz Yerden Alın.

Aracınıza aldığınız yakıtı mutlaka bildiğiniz, güvendiğiniz yerden alın ve sürekli olarak farklı yerlerden almayınız.

Ani Kalkışlara Dikkat.

Ani kalkışlar yakıt performansınızı düşürecektir. Çünkü depodan motora ulaşan yakıt borusu bu ani kalkışlarda sürekli olarak yakıt pompalayacaktır. Bu da yakıt performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Ne Kadar Yakıt Tasarrufu Sağlayabilirim?

Nizami olarak araba kullandığınızda yakıt tasarrufunuz artacaktır. Kısa mesafelerde aracınız çoğu zaman yakıt performansı düşecektir. Birçok araba modeli uzun mesafede daha az yakıt tüketir. Bu nedenle yukarıdaki maddelere uyarsanız ve doğru bir araba kullanımı ile yakıt performansınızı yükseltebilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Arabaların Kışlık Bakımları Nasıl Yapılır?
Akıllı Park Sistemi Nedir?
Arabaların Kışlık Bakımları Nasıl Yapılır?
Akıllı Park Sistemi Nedir?