Uzun Yola Çıkmadan Aracınızın Lastik Bakımını Yaptırın
22/02/2017, 00:00
Uzun Yola Çıkmadan Aracınızın Lastik Bakımını Yaptırın

Yazın gelmesi ve bayramın da yaklaşması ile birlikte tatil planları da hız kazandı. Aile ziyaretleri, yazın son zamanlarının tadını çıkarmak vb. nedenlerle yola çıkacaksanız öncelikle aracınızın yolculuk için hazır olduğundan emin olmalısınız. İster kendiniz kullanacak olun, ister aracınızı bayramda kiraya vererek ek gelir elde etmeyi planlayın aracınızın uzun yol için hazır olduğundan emin olmalısınız. Uzun yola çıkmadan önce aracınızın genel bakımı kadar lastik bakımı da büyük önem taşımaktadır.

Aracınızı taşıyan uzun yola hazır olması sürüş güvenliği açısından önem arz etmektedir. Lastikler aracın pek çok özelliğini etkilemektedir. Sürüş, yol tutuş, yakıt tasarrufu gibi pek çok konuda gerekli tedbirlerin alınması için uzun yol öncesi lastiklerin incelenmesi gerekir.

Uzun Yola Çıkmadan Lastiklerde Nelere Dikkat Edilmelidir? 


Uzun yola çıkmadan önce aracınızın bakımı ile ilgili ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan biri lastiklerdir. Bu nedenle stepne de dahil olmak üzere araçtaki lastiklerin tümünün hava basınçları kontrol edilmelidir. Araçların marka model ve diğer özelliklerine göre farklı basınç değerleri önerilmektedir. Bu sebeple aracınıza uygun olan lastik basınç değerini biliyor olmalısınız ya da bu konuda bir uzman desteğine başvurmalısınız.

Peki basınç değerini nasıl öğrenebilirsiniz?

Uzun bir yolculuk öncesi lastik bakımının doğru bir şekilde yapılması için gerekli olan basınç değeri aracın belli bölgelerinde yer almaktadır. Bu değerler aracın üreticisi tarafından tavsiye edilen değerlerdir ve araç kapı kenarı, benzin depo kapağı ya da araç kataloğu içerisinde doğru basınç değeri bulunur.

Bu basınç değerleri içerisinde iki farklı değer yer almaktadır. Bu değerlerden normal basınç araç boş iken kullanılması gereken değerdir. Eğer araç dolu olacaksa ya da uzun yola çıkılacaksa bu gibi durumlar için ayrı bir basınç değeri belirtilir.

Lastik Kullanım Ömrü Nedir?

Araçla belli bir kilometre yapıldığında lastiklerin dişlilerinde erime meydana gelir. Eğer aracınızın lastiklerinin dişlilerimde erime söz konu ise uzun yola çıkmadan önce mutlaka değiştirmeniz gerekir.

1.6 mm olan kullanım sınırını aşan lastikler uzun yola çıkmak için uygun değildir. Eğer söz konusu durumda lastikleri değiştirmez iseniz aracın yol tutuşunda sorun yaşayabilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Yeni ehliyetler nasıl alınacak
Daha fazla kiralama talebi alabilmek için ipuçları
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
Daha fazla kiralama talebi alabilmek için ipuçları