Elektrikli Araçların Türkiye’deki Yeri
16/02/2017, 00:00
Elektrikli Araçların Türkiye’deki Yeri

Elektrikli araç; batarya grubunda depoladığı elektrik enerjisini, elektrik motorlarında hareket enerjisine çevirerek ulaşım sağlayan araçlardır.

Türkiye’de de önem verilen ve ar-ge çalışmaları başlatılan elektrikli araç teknolojisinin yakın zamanda yaygınlaşması bekleniyor. Peki Türkiye’de elektrik araçların yeri ve konumu ne olacak, ne kadar ÖTV ödenecek diye merak ediyorsanız, elektrikli araçlara dair tüm soruları bu yazımızda sizin için yanıtladık.

Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yaygınlaşacak?

Türkiye’de 2020 yılı itibari ile otomobil satışlarının yüzde 10’unun elektrikli araçlardan oluşması beklenmekte. Deloitte’nin yayınladığı rapora göre 2020’de dünyada yaklaşık 13 milyon elektrikli aracın kullanılacağı tahmin ediliyor. 2020’de Çin’de 4 milyon, Almanya’da ise 1 milyon elektrikli araç kullanılması hedeflenmekte.

Elektrikli Araçların Faydası Nedir?

Elektrikli araçlar, enerjinin daha ucuz olduğu gece, haftasonu vb. zaman dilimlerinde şarj edildiğinde enerjinin kullanımı daha dengeli olacaktır. Elektrikli araçların sayısı arttığında ise fosil yakıttan enerji üreten santrallerin devre dışı kalması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasının yolunu açacak. Ayrıca araç egzoz gazının neden olduğu salınıma bağlı olarak oluşan çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. Bu şekilde hem doğal kaynakların tüketimi hem de zararlı salınımlara bağlı olarak oluşan çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olacak.

Türkiye ‘de Hangi Elektrikli Araçlar Olacak?

ETOX – Zafer,   Renault- Fluence ZE,   Opel – Ampera,   Nissan – Leaf,   Toyota – Prius / Yaris,    Chevrolet – Volt,   Mitubishi – İ Miev,   BMW – İ3, Begler gibi modellerin Türkiye’de yollarda yer alması bekleniyor.

Elektrikli Arabaların  ÖTV Oranları Ne Kadar Olacak?

Elektrikli otomobil kullanımını teşvik amacı ile devlet, elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarını çok düşük tutuyor. Normal araçlarda vergi oranları motor hacmine göre belirlenirken, elektrikli araçlarda motor gücüne göre belirlenmektedir.

Devlet, elektrikli otomobilleri teşvik etmek için elektrikli araba ÖTV oranlarını çok düşük tuttu. Normal araçlara kıyaslandığında, bu araçlarda vergiler motor hacmine göre belirlenirken, elektrikli araçlarda vergi oranları motor gücüne tespit ediliyor.

Bu doğrultuda yapılan hesaplamalar sonucu ise elektrikli araç vergilerinin;

  • Motor gücü; 85 kilovatı geçmeyen elektrikli araçlar için yüzde 3,
  • Motor güçleri 85-120 kilovat arasında olan elektrikli otomobiller için yüzde 7
  • Motor güçleri 120 kilovatı geçen elektrikli araçların ÖTV vergi oranları ise yüzde 15 şeklinde olması bekleniyor.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak