Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?
16/02/2017, 00:00
Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?

Silecek lastikleri yırtılmış, yıpranmış ya da kolayca kıvrılıyor ise lastik sileceklerinizi değiştirmeniz gerekir. Zarar görmüş silecek lastikleri sürüş kalitenizi ve güvenliğinizi olumsuz yönde etkileyeceğinden, silecek lastiklerinizi düzenli aralıklarla kontrol etmeli ve en az yılda bir kez silecek lastiklerinizi değiştirmelisiniz.

Peki silecek lastikleri nasıl değiştirilir?

Silecek Lastiklerini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Silecek lastiğinin uzunluğunu ölçün. Araç lastikleri genellikle 40 – 50 cm arasında olmaktadır. Ancak aracınızın ön camı çok büyük ise silecek lastiğinin boyutu da farklılık gösterecektir.

Aracınızın silecek lastiği ile aynı boyutta yeni bir silecek lastiği satın alın. Aldığınız parçaların orijinal olmasına özen gösterin, bu şekilde hem daha güvenilir bir malzeme kullanmış olursunuz hem de aldığınız yeni silecek lastiklerini daha uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.

Silecek Lastikleri Nasıl Takılır?

  1. Araç camına zarar vermemek ve daha rahat çalışabilmek için silecekleri öncelikli olarak dik konuma getirin.
  2. Metal silecek iskeletinin ön cama çarpıp zarar verme ihtimaline karşı, camı koruyabilmek için ön cam üzerine temiz bir bez koymayı ihmal etmeyin.
  3. Lastiği silecek iskeletinden yavaş ve dikkatli bir şekilde ayırabilmek veya lastiği tutan tırnakları açmak için bir tornavida ya da kargaburundan destek alın.
  4. Söktüğünüz yıpranmış silecek lastiğini söküp, yeni aldığınız silecek lastiğini takın.
  5. Sileceğinizin sahip olduğu bağlantı kollarına göre yapmanız gereken işlemler farklılık gösterecektir.

Kanca Bağlantılı Kollar İçin;  Silecek kolunu çalışabileceğiniz bir yüksekliğe kaldırdıktan sonra, bağlantı parçasında yer alan ve lastiği kancada tutan kilitleri bastıran tırnakları açın. Tırnakları açtıktan sonra silecek kolunun merkezine hafifçe bir baskı uygulayarak lastiği kancadan çıkarın. Yeni silecek lastiğinizi silecek kolu boyunca kancaya yerleştirin ve klik sesini duyana kadar bastırın.

Mandallı Kollar İçin; Siecek kolunu çalışabileceğiniz yüksekliğe kaldırı. Lastiği mandalda tutan tırnağı, lastiğin altından bastırarak itin ve ya tornavida ile üst taraftan kaldırın. Tırnak mandalı serbest kaldıktan sonra  lastik takımını yana doğru haraketler ile silecek kolundan itin. Yeni takımı mandala kitleyin.

Düz Uçlu Bağlantı Parçalı Kollar İçin: Sileceğin kolundaki kilit çıkıntısını tornavida yardımı ile açın ve lastik üzerinde yer alan tırnağı kaldırın. Eski lastiği kolun ucundan kaydırmak için lastiği yatay konumdan biraz yukarı kaldırın. Eski lastiği çıkardıktan sonra yeni lastiği adaptörü yardımı ile yada kaydırarak yerleştirin. Lastik yerine oturana kadar hafif bir itme uygulayın.

Arka Cam Silecekleri İçin: Eğer aracınızın arka camında silecek var ise mutlaka onu da kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz. Arka camda yer alan sileceklerin lastikleri daha çok yol çakılına maruz kaldığından, daha çabuk ve daha kolay yıpranır. Aracınızın sileceğine uygun işlemleri belirtilen şekilde arka cam sileceği için de uygulayın.

Eğer işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın.

Aracınızın silecekler çok çabuk zarar görebildiğinden en az 3 aylık periyotla dahilinde kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda değiştirilmelidir. 

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak