Rent A Car Açmak İçin Ne Gerekli?
31/03/2017, 00:00
Rent A Car Açmak İçin Ne Gerekli?

Günümüzde oldukça tercih edilen araç kiralama; oldukça popüler bir hale gelmiştir. Araba satın almak istemeyen veya daha kısa süreliğine araç ihtiyacına gidermek isteyen kişilerin tercih ettiği araba kiralama; uygun fiyat seçenekleri ve model fırsatlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Bir rent a car firması, sunduğu model seçenekleriyle birlikte müşterilerine araba hizmeti sağlar. Bu araba hizmeti, araç satın almadan kolay ulaşım sağlamak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Rent a car firmasından araçları; günlük, aylık ve yıllık olarak kiralayabilmek de mümkündür. Arabanın bakım masrafları ve sigorta hizmetleri de rent a car firması tarafından karşılanmaktadır. Bu firmalar, eskiden daha az sayıya sahipken; günümüzde sayıları oldukça artmıştır. Bu sebeple günümüzde açılan bir araba kiralama firması; sunduğu farklı hizmetler ve olanaklarla birlikte müşterinin ilgisini çekmeye çalışmaktadır.

Rent A Car Açmak İçin Ne Gerekli?

Araba kiralama şirketi kurmak, bu rekabet ortamında yenilik ve fırsat aralığının artırılması gibi birçok hususu gerektirir. Araç kiralamayı, satın almaktan daha çok tercih eden müşteri kitlesinin devamlılığını sağlamak için belirli bir müşteri prensibine bağlı olunması gerekmektedir. Rent a car açmak karlı mı diye düşünüyorsanız da; müşterilerin istekleri doğrultusunda bir yol izlediğinizde kar elde etmeye başlayacak olmanızın bilincinde olmalısınız.

Müşteri prensibi; yaratılacak olan kampanyaların yanı sıra araç kiralama işleminin güvenceli ve daha kolay bir yola sahip olmasını sağlamaktan geçmektedir. Ayrıca; tamamıyla sıfırdan değil de, bir araba kiralama firması bayiliğini alarak da rent a car yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Tüm bunların yanında, rent a car nasıl açılır denildiğinde, hazırlanacak olan belgelerin yanı sıra araç kiralama şirketi kurmak için gerekenler arasında;

 • Belirli resmi belgelerin tamamlanmasının yanı sıra rent a car açmak için uygun bir alan belirlemeniz oldukça önemlidir. En az 80 m2 genişliğine sahip bir mekan olması; araçlar ve iş konumunuz için gerekli unsurlardan biridir.
 • Rent a car kuracağınız alanın dış çevresine de özen göstermeniz gerekmektedir. Firmanızın çevresinde herhangi patlayıcı veya yanıcı maddelerinin olmamasına dikkat etmek oldukça önemlidir.
 • Yetkili merciler tarafından hazırlanan bir yerleşim krokisi; rent a car işletmesinde bulunması gereken belgelerden biridir. Bu hazırlanan kroki ise sonrasında izinsiz bir şekilde değiştirilmez.
 • Rent a car işletmesinin kurulmasından sonra; sahip olunan alan içerisinde LPG araçlar bulunmamalı ve girişlerinin yapılmasına izin verilmemelidir.

Rent a Car Açmak İçin Gerekli Koşullar

Rent a car açmak için gerekenler, kurulacak olan alandan ve çevresinde sağlanan koşullardan daha fazlasını yansıtmaktadır. Öncelikli olarak, kendiniz için seçtiğiniz bu yol hakkında belirli bir ilerleme haritası belirlemelisiniz. Açacağınız rent a car, hangi müşteri aralığına hitap edecek gibi birçok koşulu önceden belirlemeniz sizin için fayda sağlayacaktır. Rent a car firmaları; günübirlik kiralamalar, şirketler, turistler veya devlet kurumları gibi çok geniş bir müşteri kitlesine hitap etmektedir.

Her bir müşteri aralığının ise belirli koşulları bulunur. Örneğin; devlet kurumları için kiralama işlemi gerçekleştiriyorsanız, filo araçlara sahip olmanız gerekir. Bu kurumlara hizmet nedeniyle rent a car açmak için kaç araba gerekli sorusuna; en az 10 adet filo araç gereklidir şeklinde yanıt verilebilir. Resmi kurumların dışındaki müşteriler için ise en az 3 adet araç ile rent a car açabilmeniz mümkündür.

Kiralayacağınız araçların sayısı kadar modelleri de oldukça önemlidir. Çünkü bir müşteri, araç kiralarken modeli ve özelliklerine göre seçim yapmaktadır. Özellikle uzun süreli bir kiralama söz konusuysa bu tür noktalar oldukça önemlidir. Bu sebeple, maliyeti daha az diye eski model araçlara yatırım yapmak mantıklı bir seçim olmayacaktır. Tabi, araç satın alımı yaparken hedeflediğiniz kitle oldukça önemlidir. Belirlediğiniz hedef kitlenin isteklerini göz önüne alarak araç satın alımı yapmalısınız. Eğer elinizdeki daha eski modele sahip araçları da kiralamak istiyorsanız; dikkat çeken ve uygun fırsatlar sunan fiyat aralıkları belirleyebilirsiniz.

Rent a car açma maliyeti belirlenmesi, çizilecek yol haritasının en önemli unsurlarından biridir. Oto kiralama açmak, araçların yanı sıra farklı maliyetlere de ihtiyaç duymaktadır. Araçların bakım ücretleri, kaskoları ve sigortaları gibi birçok yıllık gider de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra eğer şirket kurduğunuz alan kiraysa bunun bedeli ve ödenmesi gereken vergiler de giderler arasında yer alır. Bu sebeple, maliyet analizini yapabilmek oldukça önemlidir.

Araç kiralama şirketi kuracağınız alan, sağlayacağınız kar oranının artmasında oldukça etkilidir. Turistlere kolaylıkla ulaşabileceğiniz, havalimanı çevrelerini tercih edebilirsiniz. Ya da şehir içerisinde, insanların kolaylıkla ulaşabileceği ve şirketinizi fark edebileceği alanları seçerek; görünürlüğü artırabilir ve şirketinizin gelirini dilediğiniz seviyeye ulaştırabilirsiniz.

Rent a car açmak için sermaye gereksinimini, satın aldığınız araçların güvenliğini korumak için de harcamalısınız. Araçlar için yaptıracağınız kasko ve diğer sigortalar; olası kaza durumlarında oluşabilecek zararlardan sizi koruyacaktır. Aynı şekilde sahip olduğunuz arabalara, düzenli aralıklarla bakım yaptırmanız; daha iyi bir performans getirisi sağlayacak ve müşteri güvenliğini de sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra araç takip sistemine sahip olmanız ise kiralama durumlarında araçlarınızın durumunu kolaylıkla kontrol etmenize imkan verir. Bu koşulları yerine getireceğinize emin olduktan sonra ise rent a car açmak için gerekli belgeler tamamlama sürecine geçmeye başlayabilirsiniz.

Rent a Car Açmak İçin Gerekenler Belgeler

Rent a car açma şartları arasında en önemli yere sahip olan resmi belgeler; işlemlerinizin onaylı ve güvenilir bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Rent a car ruhsatı için gerekli belgeler, eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Eğer aralarından herhangi bir belge eksik olursa, firmanın ilerleyişi konusunda birçok sorun oluşabilir. Rent a car için gerekli belgeler ayrıntılı bir şekilde sıralandığında;

 • Şirketinizin bağlı olacağı ticaret veya esnaf odası kayıt belgesinin fotokopisi,
 • Tapu veya kira kontratının fotokopisi,
 • Seçilen alanın kullanma izni belgesi,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • Bağkur, sigorta veya emeklilik belgeleri,
 • Muhtarlıktan alınacak onaylı ikametgah belgesi,
 • Nüfus cüzdanının veya kimlik kartının sureti,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • İş yeri açabilme ruhsatı,
 • Şirketin ilgili olduğu itfaiyeden alınacak olan yangın önlemine dair rapor,
 • Şirket içerisinde su kullanılacaksa, su aboneliğini gösteren belge,
 • Emniyetten alınacak olan kimlik bildirim belgesi,
 • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve gerekli imza sirküleri,
 • Savcılıktan alınacak güncel olan sabıka kaydı belgesi gibi oto kiralama açmak için gerekli evraklar, sorunsuz bir iş deneyimi için gereklidir.

Rentiva ile Aracınızı Kiralayabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Eğer, rent a car açmak istiyorum veya arabamı kiralamayı düşünüyorum fakat nereden başlayacağımı bilemiyorum diyorsanız; bu konuda uzmanlaşan firmalardan destek alabilirsiniz. Rentiva ile birlikte aracınızı kiralayabilir ve rent a car firması kurmadan da gelir sağlayabilirsiniz.

Rentiva’da kiralama talebi bulunduktan sonra aracınız tamamıyla sigortalanacak ve oluşabilecek hasarlara karşı korunmuş olacak. Takip sistemi ile birlikte aracınızı sürekli olarak kontrol edebilme imkanına da sahip olacaksınız. Tüm bunların ardından ise kiralama sonucu aldığınız gelirler, hesabınızda birikmiş olarak sizi bekliyor olacak. Daha fazla bilgi ve profesyonel destek almak için buraya tıklamanız yeterli.

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar