Periyodik Bakım Talimatı Nedir?
23/11/2016, 00:00
Periyodik Bakım Talimatı Nedir?

Periyodik bakım, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de otomotiv sektöründe sürücü ve araçlar için güvenliği sağlayan bir sistemdir. Otomobil için periyodik bakım sağlayan araç servisleri, yetkili araç servisleri ve sanayi bölgelerindeki bağımsız kuruluşlar; periyodik bakım hizmeti verdikleri araçlarda kullandıkları parçaların iyi kalitede olmasına özen göstermeli ve işlemler esnasında birinci kalite malzeme kullanımına yer vermelidir. Kullanılan malzeme araçtan alınan performansa direk etki edeceğinden kalite oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle aracın markasına ve modeline uygun olarak parça seçimi yapılması gerekmektedir.


Yetkili Araç Servisleri Tercih Edilmeli!

Periyodik bakımda, araçların motor yağı, hava filtresi, antifrizler vb. kontrol edilmektedir ve burada kullanılan malzemelerin kalitesi aracın performansını, araçtan alınan randımanı direk etkilemektedir.  Bu nedenle bakımlarda orijinal parçanın tercih edilmesi ve bakım için tercih edilen servisin güvenilir olması oldukça önemlidir. 

Araçta kullanılan malzemenin orijinal olup olmadığı, kalitesi araca yapılan periyodik bakımın veriminde oldukça etkili bir unsurdur. Araçlara yapılan arıza tespiti, akü, far ve sinyal kontrolü sırasında kullanılan malzemelerin doğru çalışıp çalışmadığı periyodik bakım sonrasında oluşabilecek bir arızaya engel olabilmek adına önem göstermektedir. Günümüzde hizmet veren pek çok periyodik bakım servisi olması kullanılan malzemelerin de farklılık göstermesine neden olan bir unsurdur. Aynı nitelikteki malzemelerin orijinal olup olmaması ve kalitesi de araçlara yapılan periyodik bakımın verimini etkilemektedir.

Periyodik Bakım Talimatı Nedir?

Periyodik bakım talimatı, markalar tarafından yetkili servis ustalarına eğitimler esnasında öğretilir ve söz konusu bakım bu talimatlar doğrultusunda araç üzerinde çeşitli bakımlar uygulanır. Otomotiv sektöründeki yenilikler ve değişiklikler periyodik bakımın da içeriğinin farklılık göstermesine neden olmuştur. Yeni modeller ve özellikler için ise periyodik bakım talimatına , bu yeni özellikler dahilinde farklı bakım talimatları eklenmektedir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri