Paylaşım Ekonomisinin Piyasaya Etkileri Nelerdir?
23/11/2016, 00:00
Paylaşım Ekonomisinin Piyasaya Etkileri Nelerdir?
Ortak Tüketim’, ‘İşbirliği Ekonomisi’ gibi adlarla da bilinen Paylaşım Ekonomisi her türlü eşyanın, zamanın, becerilerin, hizmetlerin ve atıl kaynakların; kişiler, kurumlar, dernekler, kitleler arası takas, değiş-tokuş, paylaşarak kullanım, kiralama, ödünç alınıp ve ödünç verilmesini kapsamakta. Mobil, dijital teknoloji ve online platformlarla desteklenmekte. Karşılıklılık ilkesine ve güvene dayanmakta. Ekonomik krizin ve finansal zorlukların, büyüyen şehirleşmenin, kaynakların ve enerjinin giderek kısıtlanması ve kaynaklara erişimin giderek zorlaşmasıyla hepimizi ister istemez içine çeken bir ekosistem. –peers.org

Paylaşım ekonomisi daha az harcama yapılmasını sağlıyor

Dünya’da paylaşım ekonomisinin gelişmesine paralel olarak sahiplik algısı da değişiyor. Tüm ihtiyaçları satın alarak karşılamaya çalışmak büyük bir ekonomik güç gerektiriyor. Bunun yerine insanlar sahip olduklarını belli bir ücret karşılığında birbirleri ile paylaşarak maksimum fayda sağlamayı daha uygun buluyorlar.

Paylaşım ekonomisinin temelleri, daha az harcamak, dünya kaynaklarını daha idareli kullanmak ve problemleri birlikte çözmek üzerine kurulmuş durumda. Bu hususta garajyeri.com; araç sahipleri ile araca ihtiyacı olan kişileri buluşturarak, kişilerin araç ihtiyaçlarını çözüyor ve araç sahipleri de bu sayede araçlarını kullanmadıkları zamanlarda kiraya vererek ek gelir elde edebiliyorlar.

Rentiva'nın paylaşım ekonomisindeki yeri ve hedefleri ekonomik ve çevreci çözümler sunuyor

Şu an için yalnızca İstanbul ‘da faaliyet gösteren rentiva.com, şehrin hemen hemen her bölgesinden aracı bünyesinde barındırmakta ve bu araçlar her geçen gün artmakta. Türkiye içerisinde faaliyet gösteren ve paylaşım ekonomisine en çok katkı sağlayacak oluşumlardan biri olan garajyeri.com, önümüzdeki süreçte araç kiralamada en çok tercih edilen platform olmayı hedefliyor.

Kişiden kişiye araç kiralama platformu olarak hizmet veren Rentiva, hem araç sahiplerinin ek gelir elde etmesini sağlıyor, hem kiracıların uygun fiyata araç kiralamalarına aracılık ediyor. Rentiva sayesinde araç kiralama işlemlerinde ciddi güvenlik açığına sebep olan senet imzalama, çift kredi kartı zorunluluğu, istediğin araç yerine ikame bir araç verilmesi gibi pek çok sorundan da kurtulmuş oluyorsunuz. Tüm bu ekonomik sürecin yanı sıra kaynakların verimli kullanılmasını sağlayarak, araç kullanımına bağlı olarak çevre kirliliğinin azalmasına da katkıda bulunuyor.

Araç kiralama işlemlerine yepyeni bir soluk getirmeyi başaran Rentiva, şimdiden insanların kafasındaki araç kiralama alışkanlığını değiştirmeyi başardı. Kısa sürede ciddi bir büyüme sağlayan Rentiva önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz edecek gibi duruyor.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri