Otomobil Tarihine Şekil Veren Buluşlar
31/03/2017, 00:00
Otomobil Tarihine Şekil Veren Buluşlar

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık otomobiller sürücüsüz dahi kullanılabilme özelliği kazanmış durumda. Otomobiller ile ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor, elektrikli otomobiller hayatımızda git gide daha çok yer almaya başlıyor ve otomobillerin sürücülere sunduğu olanaklar gün geçtikçe artıyor.

Peki geçmişten bugüne yaşanan bu değişimde büyük bir etkisi olan ve otomobil tarihinde etkili olmuş gelişmeler nelerdi? Otomobil tarihine şekil veren buluşlar hangileri? sizin için anlattık.

İşte O İcatlar

Otomobil tarihine bakıldığında akıllara gelen ilk soru otomobilin icadının nasıl olduğu ve gelişmelerin nasıl sağlandığı olur genellikle, işte günümüz otomobil sektörünün doğmasını sağlayan icatlar;


Tekerlek

Otomobil sektöründe en önemli ve ilk gelişme kuşkusuz ki tekerleğin icadıdır. Tekerleğin kullanılmaya başlaması ile birlikte, insanların ulaşımda faydalandıkları hayvan gücünün de birleştirilmesi ile öncelikli olarak at arabası kullanılmaya başlandı.

Buharlı Makineler

Tarihe önemli bir gelişme olarak geçmiş olan buharlı makinelerin icadı otomobil sektörü için de kilometre taşı olmuş bir buluştur. Yük ve insan taşımacılığında kullanılan otomobillerin temelini atmıştır.

İlk Araba

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ilk araba 1769 yılında Nicholas Cugnot tarafından otomobil üretimi ile ilgili ilk adımlar atılmıştır.

İçten Yanmalı Motorlar

İçten yanmalı motorla alışan araçların geliştirilmesi ile birlikte yüksek performanslı ve hızlı otomobiller yaygınlaşmaya başlamıştır. 1885 yılında ise Karl Benz tarafından ilk benzinli araç üretimi gerçekleştirilmiştir.

Üretim Bantlar ve Seri Üretim

Henry Ford tarafından geliştirilen üretim bantları sayesinde seri üretim başlamış ve hem otomobil hem de endüstriyel sektörde büyük gelişmeler ve seri üretim başlamıştır. Bu seri üretim sayesinde 1908 yılında otomobil zenginlerin sahip olabileceği bir araç olmaktan çıkarak, yaygınlaşmaya başlamıştır.

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar