Elektrikli Araçta Opel Dokunuşu – Ampera
23/11/2016, 00:00
Elektrikli Araçta Opel Dokunuşu – Ampera

Elektrikli araçlar için otomobil markaları çalışmalara başladı, doğal kaynakların azalmasını önlemek ve çevreye verilen zararı azaltmak için büyük önem taşıyan elektrikli araçlar için Opel Ampera‘yı geliştirdi. Ampera, “İlk En Yeşil Otomobiller” isimli yeni kategoride ödül almaya hak kazanmıştı.

Bol Ödüllü Elektrikli Araç: Ampera


2010’da, devrim niteliğindeki Opel Ampera, yeni tanıtılan eCar Ödülü'nü “Yılın Yeniliği” olarak kazanmış, 2011 yılında seri üretime geçtiğinde “Yılın eOtomobili” ödülünü kazanmıştı. Lansmanınadn iki sene sonra, akıllı menzil genişletme konsepti, elektrikli otomobil segmentinde ilk en yeşil otomobillerden olmaya hak kazandı.

Bataryası ile Diğer Elektrikli Araçlardan Ayrılıyor

Yeni Opel Ampera, 200’den fazla lityum-iyon hücreden oluşan 16 kWs’lik bir batarya grubu barındırıyor. Bataryalar, NiMH’e kıyasla, çok daha az bir alan kaplayarak nerdeyse 3 katı güç sağlıyor.

Sürüş Alışkanlıklarında Değişim Gerektirmeyen İlk Elektrikli Otomobil

Sıfır emisyonla yol yüzeyi, sürüş tarzı ve sıcaklığa bağlı olarak tam şarj ile 40-80 km yol kat edilmesini sağlıyor. Ampera’nın elektrikli itiş sistemi, gaz pedalına dokunduğunuz andan itibaren 370 Nm tork sunuyor, 0’dan 100 km/s’e 10 saniyeden daha hızlı bir şekilde ulaşıyor ve 161 km/saat azami hıza ulaşabiliyor.

E-REV Teknolojisine Sahip

Yeni Opel Ampera E- Rev teknolojisi ile üretilmiştir. Yani genişletilmiş menzilli elektrikli otomobildir.  Enerji, 16 kWs’lik, T şeklindeki lityum-iyon bataryada depolanıyor. Batarya grubu ise, 40-80 kilometre arası tam araç hızı ve ivmelenme performansı sağlayan elektrikli sürüş ünitesine güç veriyor.

Ampera Benzinli Motora Sahip Olduğu Halde Hibrit Araç Kategorisinde Değil

Araç yanmalı bir motor bulundurmasına rağmen hibrit kategorisine girmiyor. Çünkü Ampera’da benzinli motor aktarma için değil, elektrikli motorun akülerini şarj etmek için kullanılıyor. Yani araçta yer alan benzinli motor aslında bir jenaratör görevi görüyor, böylelikle salt elektrikli otomobillerin sorunlarından biri olan düşük menzil problemi çözülmüş oluyor.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri