Araç Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
22/02/2017, 00:00
Araç Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Araç motorunda bulunan motor yağı, aracın performansı ve motor için büyük önem taşımaktadır. Motor yağı seviyesinde meydana gelen azalmalar belli bir miktarın altına düştüğünde motor ciddi anlamda zarar görebilir. Bu nedenle motor yağı seviyesinin belli aralıklarla ile ölçülmesi ve gerekli durumlarda motora yağ ilave edilmesi gerekir. Araç için büyük önem taşıyan motor yağının nasıl kontrol edilmesi gerektiğine geçmeden önce belli terimleri bilmekte fayda var.

Motor Yağı Nedir?

Motor yağı, aracın yağlama sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan bir kimyasaldır. Motor içinde yer alan hareketli parçaların yağlanmasını sağlayan bu sıvı, bu parçaların performanslarını ve fiziksel çalışmalarını kolaylaştırır. Bu nedenle bu sıvının belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Yağlama Sistemi Nedir?

Yağlama sistemi, motorun hareket eden parçalarının çalıştığı süre boyunca yağlanmasına ve mekanik parçalar arasındaki sürtünmenin minimuma inmesini sağlar. Yani tam çalışma için avantaj sağladığı gibi parçaların fiziksel performanslarını da kontrol altında tutar. Bu nedenle kullanılan motor yağı kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Yağ Göstergesi Nedir?

Yağ göstergesi, aracın çalıştırılması sırasında yanarak sistemin çalışma durumunu sürücüye bildirir. Kontak çevrildikten sonra otomatik olarak sönen yağ göstergesi motor çalışırken herhangi bir sorun olmadığını gösterir. Eğer gösterge yanıyorsa, motor yağı ile ilgili bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz.

Motor yağı seviyesi, motor yağı ölçme çubuğunun üzerinde bulunan iki çizgi arasında olmalıdır. Araç motorundaki yağ seviyesi her 1000 kilometrede bir kontrol edilmelidir. Her kontrolde motor yağı seviyesinin aynı olması bir sorun olmadığını gösterir. Ancak motor yağı seviyesinde ciddi derecede bir azalma varsa bu motor ile ilgili ciddi bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Araçların motor yağı eksiltme değerleri aracın markasına, modeline ve motor hacmine göre değişiklik gösterir. Genellikle özellikleri dikkate alınarak araçların 1000 km mesafede 0,3 ila 1,5 litre arasında yağ eksiltmesi normal olarak kabul edilir. 

Motor yağ seviyesinde ciddi bir azalma olması durumunda motor parçalarında yaşanacak aşınma ve motorun yeterince soğutulamaması nedeni ile piston hasarları, krank hasarları yada silindir kapağı arızaları oluşabilir. Bu nedenle yağ kontrolünü belirli aralıklar gerçekleştirmelisiniz.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

  1. Aracınız çalışır vaziyette ise öncelikli olarak aracı durdurun. Motorun en az yarım saat kadar çalışmadan beklemesi ve aracın düz bir zemin üzerinde bulunması gerekir.
  2. Motor kaputunu açın ve kaputu düşmeyecek şekilde sabitleyin.
  3. Motor aksamının bulunduğu yerde yağ çubuğu olarak bilinen genellikle sarı renkli bir elin işaret parmağı girecek şekilde yuvarlak bir aksamı bulunan parçayı bulun.
  4. Daha sonra motordaki yağ çubuğunu yerinden çekilip çıkartın ve temiz bir bez ya da kağıt ile silin.
  5. İyice sildiğiniz yağ çubuğunu yerine takın ve iyice oturmasını sağladıktan sonra tekrar çıkarın.
  6. Yağın bıraktığı iz, yağ çubuğunun en ucunda bulunan minimum-maksimum seviyelerinin arasında ise motordaki yağ seviyesi normaldir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Yeni ehliyetler nasıl alınacak
Daha fazla kiralama talebi alabilmek için ipuçları
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
Daha fazla kiralama talebi alabilmek için ipuçları