Motor Yağı Neden Eksilir?
23/11/2016, 00:00
Motor Yağı Neden Eksilir?

Araç teknolojisinde gelinen son noktada, araç motorunda yağ israfı mümkün olan en az seviyeye getirilmiş durumda. Motor çalışma biçimi gereği belli bir miktarda yağ kullanır. Ancak araçtaki yağ tüketiminin artması aracın motorunda bir sorun olduğunu gösterir. Motor yağı eksilmesi araç için önemli bir sorundur. Eğer motor yağındaki eksilme zamanında fark edilmezse motorda “yatak sarması” denilen durumun oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda motor yağının eksilmesi araç çekişinin düşmesine de neden olacaktır.

Peki Motor yağı neden eksilir?,  Araçta yağ eksilmesinin sebepleri nelerdir? 

İpuçlarını Takip Edebilirsiniz

Motorun yağ yaktığını anlamanın belli ipuçları var. Örneğin; araçta eğer yağ yakma sorunu var ise egzozdan mavi duman çıkmaya başlayacaktır. Aynı zamanda yağ yakan araçlarda motor kapağı açıldığında hava üfler. Ağ çubuğu kullanarak da aracınızın yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz. Aracınız yağ yakıyorsa, piston ve sekmanlar aşınmış demektir. Bu durumda aşınan bu parçaların daha büyük bir soruna yol açmadan değiştirilmesi gerekir.

İşte Motorda Yağ Eksilmesinin Nedenleri

Her motorda bir miktar yağ eksilmesi olabilir. Genellikle aracın bir miktar yağ eksiltmesi normal sayılır, uzmanlar bin kilometrede 1 litreden fazla yağ eksilmesinin normal değerlerin üzerinde olduğu şeklinde yorumlanabileceğini dile getirmektedir.

  • Motorun segman, ana ve sibop yataklarında yada pistonunda oluşan aşınmalar, motorun yanma odasında yağın yanmasına sebep olur. Bu nedenle motorda yağ eksilmesi olur.
  • Motorda bulunan emme subab yataklarının aşınması, karbüratörün yağı emerek yağ yakmasına neden olabilir.
  • Çizilmiş veya aşınmış gömlek ve silindirlerin iç yüzleri motorun yağ yakmasına sebep olur.
  • Motor keçelerinin sızdırması durumunda da motor yağ yakar. Böyle durumlarda keçeyi değiştirmek sorunu tamamen çözmeyebilir. Çünkü keçenin yağ sızdırmasına aşınmış yataklar, dağılmış rulmanlar ve kalitesiz malzeme kullanımı nedeni ile kirlenmiş keçe gibi nedenler yer alabilir.
  • Aracı sürekli çok yüksek devirde kullanmak motorun yağ yakmasına sebep olabilir.
  • Motorda bulunan yağ seviyesinin çok yüksek olması motorun yağ yakmasına sebep olabilir.
  • Aracın yağ pompasında oluşan arıza motorun yağ eksiltmesine neden olabilir. Bu sorun yağ debisinin aşırı şekilde artmasına neden olacağından, debisi hızlı akan yağ yanma odasına ulaşarak burada yanabilir.
  • Motordaki yağ segmanlarının kurum veya karbon bağlaması da motorun yağ eksiltmesine sebep olur.
  • Kullandığınız motor yağının aracınız için uygun olmaması da motorun yağ yakmasına sebep olabilir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri