Mercedes Elektrikli Otomobil Dünyasında Yerini Almaya Hazırlanıyor.
16/05/2017, 00:00
Mercedes Elektrikli Otomobil Dünyasında Yerini Almaya Hazırlanıyor.

Hem klasik hem spor araba modelleri ile adından sıkça söz ettiren; konforu, görünüşü, kalitesi nedeni ile tercih edilen ve otomobil sektöründe lider marka olan Mercedes elektrikli otomobil sektöründe de iddialı bir marka olma yolunda. Elektrikli otomobil sektöründe yaşanan gelişmeler ve elektrikli otomobilin tercih oranın artması ve kullanım alanlarının yaygınlaşması ile birlikte Mercedes yetkilileri de bu sektöre yatırım yapma kararı aldı.

Mercedes yetkilileri, elektrikli otomobil için 10.8 milyar euro'luk bir bütçe ayırdıklarını duyurdu. Tesla'nın şu an için elektrikli otomobil pazarındaki lider konumunun önüne geçmeyi hedefleyen firma yetkilileri, geliştirecekleri elektrikli otomobillerden 3 tanesinin Smart markası altında üretilerek, piyasaya sürüleceğini de duyurdu. 

Batarya Menziline Mercedes Dokunuşu

Mercedes, geliştireceği elektrikli araç modellerinde batarya teknolojisini geliştirerek, az enerji ile daha uzun menzil alabilen araçlar tasarlamayı hedefliyor. Geliştirilecek yeni batarya teknolojileri ile elektrikli araçların en büyük  sorunu olarak görülen menzil probleminin çözüleceği düşünülüyor. Şu an için hedeflenen menzil 700 km olarak açıklandı. 

Mercedes, 2022'ye kadar 10 adet elektrikli otomobil modeli üretmeyi hedeflediğini; hibrit ve elektrikli otomobillere yatırım konusunda hızlı bir giriş yapmayı planladığını duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamada yatırımın 10 yıla yayılacağı söylendi. Almanya tarafından daha öncesinde 2030 yılında petrolle çalışan otomobillerin yasaklanacağı duyurulmuştu. Alman otomotiv devi Mercedes'in elektrikli otomobil piyasasına girişi ve bu konuda önemli yatırımlarının arkasında Almanya tarafından alınan bu kararın da etikili olduğu söylenebilir. 

Mercedes'in Yeni E-Serisi Coupe İstanbul Autoshow'da 

Firmanın E-serisi All- terrain Türkiye lansmanı ise İstanbul Autoshowda gerçekleşti. Yeni E- Serisi Coupe modelinde kapsamlı bir akıllı telefon entegrasyonu, geniş ekranlı dijital kokpit ve isteğe bağlı olarak kısmi otonom sürüş imkanı da kullanıcılarına sunuluyor. Mercedes-Benz E-Serisi All- Terrain'in ise yerden yüksek yapısı ve standart olarak sunulan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile dikkatleri üzerinde topluyor.

Mercedes'ten Elektrikli Kamyon Hamlesi

Mercedes-Benz Urban e-Truck adıyla tanıtımı gerçekleşen konspet kamyonun özelliği ise tamamen elektrikli ilk kamyon olması. 2017 yılının son çeyreğinde seri üretime geçmesi beklenen model deneme sürüşünde gösterdiği başarı ve tasarımı ile de dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Firma aracı, 2018 yılı boyunca Avrupa'da belli müşterilerine temin edip, bu model için yıl boyunca devam edecek testlerin ve gelen bildirimlerin sonrasında yapılacak geliştirmeler neticesinde  2019 yılında satışa sunmayı planlıyor. 

2017'de En Çok Satan Otomobiller
Audi 2020'de Tamamen Elektrikli 3 Modelini Piyasaya Sürecek
2017'de En Çok Satan Otomobiller
Audi 2020'de Tamamen Elektrikli 3 Modelini Piyasaya Sürecek