Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey
03/12/2018, 10:50
Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Kış mevsimine girmek üzereyken rentiva.com olarak araç sahiplerine ve kiralık araç ile yola çıkanlara kışın yolda kalmamak adına birkaç öneride bulunmak istedik. Detaylara geçmeden önce birkaç ince ayrıntıdan bahsetmek gerekli.

Kış aylarında sadece uzun yolculuklar değil, şehir içi yolculuklarda da dikkatli olmanız gerekiyor. Sadece sürücünün dikkat etmesi de yeterli değil. Diğer sürücülerinde dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca aracınızın tüm bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız ve kışlık donanımlara geçmeniz de önemli bir husustur. Şimdi kışın yolda kalmamak için dikkat etmeniz gereken 10 şey nedir buna bakalım.

1. Düzenli olarak arabanızın bakımlarını yaptırın.

En temel nokta budur. Aracınızın bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Bu sayede olası aksiliklerde aracınızı kontrol altında tutabilir ve yaşayacağınız sıkıntıları minimize edebilirsiniz. Örneğin aracınızın hava filtresini temizlemelisiniz. Çünkü motor çekişinde önem bir rol oynayan donanımdır.

2. Antifriz (soğutma sıvısı) kullanın.

Kış aylarında özellikle hava donma derecesine geldiğinde karşımıza çıkacak en büyük sorunlardan biri aracınızdaki suyun donması olacaktır. Aracınızın su haznesine mutlaka yeterli miktarda antifriz koymalısınız. Ayrıca cam suyunuzun içerisine de mutlaka antifriz koymalısınız.

3. Kış lastiği kullanmalısınız.

Kış lastiklerinin fiziksel yapısı gereği kar ve buzlanma gibi durumlarda normal lastiklere nazaran daha güvenlidir. Diş yapısı ve hamuru sayesinde kar ve buz üzerinde daha iyi tutunma sağlaması nedeniyle kış aylarında kullanımı zorunludur.

4. Aracınızda zincir bulundurun.

Özellikle kış aylarında uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, bagajınızda mutlaka zincir bulundurun. Çünkü buzlu zeminlerde kış lastiği de yetersiz kalabilir. Hatta yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin. Bu sayede olumsuz koşullara önceden tedbir alabilirsiniz.

5. Ani hareketlerden kaçının.

Aracınız kayarken frene basmak, buzlu zemin üzerinde ani direksiyon hareketleri, ani gaza basma gibi durumlar kontrolü kaybetmenize ve büyük sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle bu gibi durumlarda yola çıktıysanız mutlaka ve mutlaka sakin kalmayı öğrenmelisiniz. Ani hareketlerden de kaçınmalısınız.

6. Sadece anayolları kullanın.

Kış aylarında özellikle kar yağan dönemlerde ana caddeler yetkililer tarafından sık sık temizlenmektedir. Ancak ara sokaklar, ara caddeler bu durum geçerli olmayabilir. Bu nedenle ana yolları kullanarak yolunuza devam etmeniz en doğru seçim olacaktır.

7. Araç takip mesafesini korumalısınız.

Direk olarak yolda kalmanın bir nedeni olmasa da takip mesafesi büyük kazalara neden olabilir. Bu nedenle sadece kış aylarında değil normal günlerde de aracınız ile önünüzdeki araç arasında belirli bir takip mesafesini korumalısınız.

8. Akünüzü kontrol edin.

Akü aracın çalışması için bir numaralı parçaların başında gelmektedir. Ayrıca kış aylarında aracınızın çalışma sistemi de etkileneceği için akünüz hızlı bir şekilde bitebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla akünüzün bakımını yaptırmanız doğru olacaktır.

9. Patinajlara dikkat etmelisiniz.

Yağmurlu havalarda bile sık sık patinaj ile karşı karşıya kalırken karlı ve buzlu havalarda patinaj kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle sert hareketlerden kaçınılmalı, varsa patinaj kontrol sistemini devreye almalısınız.

10. Kış kullanım şartlarını bilin.

Kış aylarında araç kullanımı, normal döneme göre farklıdır. Bu nedenle kışın araba kullanımı konusunda bilginiz yoksa mutlaka tavsiyeler alın. Örneğin yokuş yukarı çıkarken hızınızı ve devrinizi düşürmeyin. Ya da sis farlarının önemini bilmeniz, sert hareketlerden kaçınmanız, soğukta araç çalıştırırken bilmeniz gereken durumları mutlaka önceden test etmelisiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

10 Adımda Kışlık Araç Bakımı Nasıl Yapılır?
7 Önemli Araba Arıza İkaz Lambası ve Anlamları
10 Adımda Kışlık Araç Bakımı Nasıl Yapılır?
7 Önemli Araba Arıza İkaz Lambası ve Anlamları