Kış Lastiği Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
15/12/2016, 00:00
Kış Lastiği Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Havalar soğumaya başladı, meteoroloji soğuk hava ve kar yağışı uyarıları yapıyor. Peki sizin aracınız kışa hazır mı? Kış lastiği konusunda tüm bilgilere hakim misiniz? Kışın soğuk havalarından araçlarımızda etkileniyor. Daha güvenli ve sağlam bir yol tutuşu için kış lastiği ise büyük önem taşımakta. Peki kış lastiğini ne zaman takmalıyız? Dört mevsim kış lastiğini kullanmak doğru mudur?  Araçlarda kış lastiği neden önemlidir gibi soruları sizin için yanıtladık. Faydalı olması dileğiyle.


Kış Lastiği Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

Araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor ve 1 Nisan 2017'de ise son buluyor. 

Kış Lastiği Takmazsam Ceza Alır Mıyım?

Kış lastiği takılmasının zorunluğu olduğu araçlarda belirlenen tarihlerde eğer kış lastiği bulunmuyorsa cezası 602 TL'dir.

Kış Lastiği Hangi Araçlar İçin Zorunlu?

Kış lastiği, yük taşıyan ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan araçların tümünde zorunlu olarak kullanması gereken bir unsur. Şehir içi kullanılan binek araçlarda ise kış lastiği takma konusunda zorunlu tutulmazlar. Ancak hava koşullarının etkisi ile valililk tarafından binek araçlara da kış lastiği zorunluluğu getirilebilir. 

Kış Lastiği Sadece Kar ve Buzda Mı Kullanılır?

Kış lastikleri sadece kar ve buzda değil aynı zamanda +7 derecenin altına düşen havalarda, ıslak vekuru hava koşullarında da kullanılabilir. Kış lastiği araç kuru yoldan ıslak yola geçerken yol tutuşunu arttırır ve böylece kaymala ve buna bağlı olarak meydana gelebilecek kazaları azaltır.

Önden Çekişli Araçlarda Sadece Ön Tarafa Kış Lastiği Takılması Yeterli Midir?

Güvenliğiniz açısından bu şekilde bir tercih yapmanız doğru değildir. Aracın yol tutuşunu sağlayabilmek için 4 tekere de takılan lastiğin aynı olması gereklidir. Bu nedenle aracınızın tüm tekerleklerini kış lastiği ile değiştirmelisiniz. 

Kış Lastiğinin Ömrü Kaç Yıldır?

Kış lastiklerinin kullanım ömrü, lastiğin markasına, kalitesine ve kullanımına göre farklılık göstersede ortalama ömürleri 5 yıldır. 

Kış Lastikleri Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Kış lastiklerinizi karanlık, serin ve kuru yerlerde muhafaza etmeye özen göstermelisiniz. Lastiklerinizi sakladığınız alanın sıcaklığı ortalama 15-20 derece olmalıdır ve ısı kaynaklarına çok yakın şekilde muhafaza edilmemelidir. 

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracınıza uygun ölçü, yük ve hız sınıfına göre lastik seçmelisiniz aksi halde kış lastiğinden gerekli performansı elde edemezsiniz. Bu konuda araç üretinizden ya da yetkili bir servisten yardım alabilirsiniz. Aracınız için kış lastiği satın alırken lastiğin üretim tarihini kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. 

Araba Kiralayarak Ege Turu
Bireysel Araç Kiralamanın Faydaları Nelerdir?
Araba Kiralayarak Ege Turu
Bireysel Araç Kiralamanın Faydaları Nelerdir?