Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
31/03/2017, 00:00
Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lastikler, aracınızın yolla temasını ve aracın hareket edebilmesini sağlayan en önemli parçalarından biridir. Güvenli bir sürüş ve etkili bir performans için doğru lastik kullanımı büyük önem taşımaktadır. Hava koşullarının kuru ve sıcak olduğu durumlar için kullandığınız lastikler, hava sıcaklık değeri 7 derecenin altına düştüğünde sertleşir ve yol tutuş performansı azalmaya başlar. Bu nedenle soğuk havlarda kış lastiği kullanımı can ve mal güvenliğiniz için büyük önem taşır. Kış lastikleri sayesinde aracınızın yol tutuş performansı artar. 

Tarihlere Dikkat

Kış lastiğini yaşadığınız bölgenin hava koşullarına göre, soğukların başladığı Ekim - Kasım ayları ile soğuk havanın etkisini kaybettiği Mart - Nisan ayları arasında kullanmalısınız. 


Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Satın alacağınız lastiklerin tümü aynı kaliteye sahip olmalıdır ve aracınız için uygun olmalıdır. Aksi halde aracınız sağa ya da sola çekme yapabilir. 
  • Aracınız için uygun boyutlarda lastik seçimi yapmalısınız. Aracınıza normalden daha büyük ya da daha küçük bir kış lastiği almanız yol tutuş performansını düşürecektir. 
  • Alacağınız kış lastiğinin diş derinliğinin 3 milimetrenin altında olmamasına dikkat edin. Eğer lastiğin diş derinliği 3 milimetrenin altında ise bu durum kış lastiğinizden alacağınız çekiş performansının düşmesine neden olacağından sizin için risk oluşturacaktır. 
  • Eğer mevcut kış lastiklerinizde aşınma ve ya yıpranma varsa yola çıkmadan önce lastiklerinizi yenilemenizde fayda olacaktır.
  • Kış lastikleri aracın yakıt tüketimine ve kabin içi sesine etki ettiğinden, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce kabin içi sesine dikkat etmenizde fayda var.
  • Kış lastiklerinizi arabanıza takmadan önce, aracınızın balans ayarını yaptırın.
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar