Karlı Havalarda Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
31/03/2017, 00:00
Karlı Havalarda Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu sene kış kendini çok sert bir biçimde göstermeye devam ediyor. Yol çalışmaları her ne kadar kesintisiz devam ediyor olsa da, kar yağışı trafiği olumsuz yönde etkilemekte. Karlı havalarda araba kullanmak zorundaysanız eğer dikkat etmeniz gereken belli püf noktaları var. Karlı havlarda ufak detaylar sayesinde can ve mal güvenliğinizi korumanız mümkün. Peki "karlı havada araba kullanırken nelere dikkat etmeli?" diyorsanız cevabı yazımızda bulmanız mümkün. 

Mutlaka Kar Lastiği Takın

Kar lastikleri, karlı havalarda aracın yol tutuş performansını arttıracağı için güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle aracınıza kar lastiği takarak aracınızın frenleme ve yol tutuş performansını arttırmaya özen gösterin.

Ani Haraketlerden Kaçının

Karlı havalarda araç kullanırkenfren ve gaz pedalını sert bir şekilde kullanmamaya ve ani direksiyon hareketleri yapmamaya özen gçsterin. Zeminin kaygan olması bı gibi ani haraketlerde araç kontrolünüzü kaybetmenize neden olabilir. 


Sis Lambalarını Yakın

Kar yağdığında sis lambalarınızı açık tutumanız sizin diğer sürücüler tarafından farkedilmenizi kolaylaştıracağından, güvenliğiniz için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle karlı havalarda seyir halinde iken sis lambalarınızı açık tutmanızda fayda var. 

Camdaki Buğuyu Önlemek İçin Sıcak Havayı Ön Cama Doğru Üfletin

Camlarda oluşan buğunun görüş alanınızı kısıtlamasının ya da kapatmasının önüne geçmek için araç kaloriferinden gelen sıcak havayı ön cama doğru üfletebilirsiniz. 

Yokuşlarda Hafif Fren Kullanın

Aracınızla karlı havalarda yokuş aşağıya doğru giderken, inişe geçmeden önce hızınızı ayarlayın ve yokuşa kontrolü bir şekilde girin. Lastiklerde oluşabilecek kilitlenmeleri engellemek için hafif fren uygulayın.

Patinaja Düşmemek İçin Vites Geçişlerinizi Devir Yükseltmeden Yapın

Vites geçişi yaparken devir yükseltmemeniz aracınızın patinaja düşmesinin önüne geçecektir. Eğer sürüş esnasında bir şekilde patinaja düşerseniz ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutmasını bekleyin. 

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar