Kaportadaki Plastik Parçalar Nasıl Boyanır?
16/02/2017, 00:00
Kaportadaki Plastik Parçalar Nasıl Boyanır?

Kaportadaki plastik parçaları boyama işlemi oldukça büyük dikkat ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Eğer bu işlemi yapamayacağınızı düşünüyor iseniz mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir. Aksi halde aracın boyasına zarar verebilirsiniz. “Kaportadaki plastik parçalar üzerinde yapılacak boyama işleminde nelere dikkat edilmeli?”, “Aracın kaportasındaki plastik parçalar nasıl boyanır?”, “Aracın kaportasındaki plastik parçaların boyanmasında nelere dikkat edilmelidir?” sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tampon Bölgesindeki Hasarlı Bölgeyi Zımparalayın.

Aracın tampon kısmında yer alan hasarlı kısmı zımparalamanız gerekir. Bunun için öncelikle kalın zımpara ile zımparalama işlemini gerçekleştirmelisiniz. İkinci kat ise ince zımpara ile yapılmalıdır. Son olarak en ince zımpara türü ile hasarlı bölgenin üzerinden tekrar geçerek hasarlı bölgeyi düzleştirebilirsiniz.

Zımparalamadan Sonra Astar Çekme İşlemini Yapabilirsiniz

Astarın iyi bir şekilde çekilmesi boyama işleminin kaliteli olması açısından oldukça önemlidir. Aracın boya değmemesi gereken kısımlarını bantlamanız gerekir. Sadece astar atılacak bölge ve zımpara işlemi yapılan kısım açıkta kalacak şekilde bantlama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Astardan Sonra Boyama İşlemi

Bu noktada Kaportadaki Plastik Parçalar Nasıl Boyanır? Sorusunun yanıtına geçiyoruz. İlk olarak plastik boya ile astar çekmeniz gerekir. Astar çektikten sonra boyanın biraz kurumasını beklemeniz gerekir. Boyama işleminin kaliteli olması için iki kat astar çekmeniz gerekir. Bu nedenle her astar arasında en az 10 dakika beklemeniz daha iyi olacaktır.

Boyama ile Birlikte Düzeltme İşlemi

Astar işlemini uyguladığınız yüzey kuruduktan sonra tekrar ince zımpara ile astar esnasında oluşan pıhtıları giderin.  Aynı zamanda plastik kaporta düzeltme işleminiz için de zımparalama işlemi etkili olacaktır.  Dilerseniz zımpara bezlerini kullanarak bölgeyi temizleyebilirsiniz. Böylelikle zımpara esnasında uçan boyaların ve tozların yüzeyi çizmesinin de önüne geçmiş olursunuz.  Boya işlemi için seçtiğiniz boyanın renk kodu ile aracınızdaki mevcut boya renk kodunun aynı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde renk farklılıkları oluşacağından çirkin bir görüntü olacaktır ve aracınızın değerinden kaybetmesine de sebep olacaktır. Seçtiğiniz uygun renk ile iki kat boyama işlemi yapmanız gerekir. Kullandığınız boyanın kalitesi vb. özellikler işlemi etkileyeceğinden, boya çeşidiniz aynı zamanda uygulama yapmanız gereken kat sayısını da etkileyecektir. Son aşamada ise eski ve yeni katla birleşen yere yama tineri uygulanır.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak