Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
16/02/2017, 00:00
Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jant, aracın aks sistemine bağlı olan bölümde bulunur ve aracın hareket edebilmesi için dönen hareket aksamıdır, aracın yola temasını sağlar. Bu nedenle jant seçimi aracın sürüş kalitesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Jant seçimi yaparken keyifli ve güvenli bir yolculuk için dış görünüşten ziyade aracın performansına olan etkisine dikkat edilmesi gereklidir. Peki, “Jant seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?” , “Jant seçimlerimizde nelere dikkat etmeliyiz?” Bu yazımızın detayında tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Arabanın yol tutuşu ve performansına direk etki eden jantların seçiminde; jantın ağırlığı, ölçüleri, konstrüksiyonu ve dizaynı dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları. Jant, aynı zamanda fren sisteminin soğutulmasına da etki ettiğinden, aracınız için seçtiğiniz jantın dayanıklı ve kollu tasarım olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Jant seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların detayları ise şu şekilde;

1- Aplikasyon uygunluk tablosuna göre aracınıza uygun olup olmadığını kontrol edin

Aracınız için almayı düşündüğünüz jantların, aplikasyon uygunluk tablosuna göre aracınız için uygun olup olmadığını ve kullanılan lastiğin jant için doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mümkün olduğunca araç üreticinizin tavsiye ettiği teknik değerler dahilinde seçim yapmaya özen gösterin. Yapacağınız yanlış jant seçiminin maksimum hız, fren mesafesi, yakıt tüketimi ve rot-balans ayarı gibi birtakım teknik değerleri de olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın.

2- Seçtiğiniz jantın ölçüleri aracınız için uygun olmasına özen gösterin

Aracın motor gücü, büyüklüğü ve ağırlığı; aracınıza seçeceğiniz jant ölçüleri için temel unsurlardır. Yüksek güç üreten motorlar için, aracın çekişinin iyi olması gerekir. Bunun için de lastik yüzünün genişliğine uyumlu jant seçimi yapılmalıdır.

Küçük sınıfta olan otomobiller için ise 12 inçten başlar, büyük ve yüksek performanslı araçlar için ise jant ölçüsü 20 inçe kadar çıkabilmektedir.

3- Çok parçadan oluşan jantlar daha avantajlı olacaktır

İki ya da üç parçadan oluşan jantlar, tek parçadan oluşan jantlara göre daha avantajlıdır. Çok parçalı jantların tamir edilebilme özelliği mevcuttur. Herhangi bir darbe ya da başka bir nedenle jantın zarar görmesi halinde, zarar gören parçanın değiştirilmesi mümkündür. Aynı zamanda çok parçalı jantların hemen hemen her tip araçta kullanılabilmesi de mümkün.

Jantın malzemesi de kullanımdan elde edilecek performansı ve dayanıklılığı direk olarak etkileyen bir unsurdur.

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak