İçten Yanmalı ve Turbo Motor Nedir? Nasıl Çalışır?
23/11/2016, 00:00
İçten Yanmalı ve Turbo Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motor; günümüzde çeşitli araçlarda kullanılan, benzin, LPG veya motorin ile çalışan motorlardır. Bu motorlar ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. 

İçten yanmalı motor ve turbo motor nedir, çalışma prensipleri nelerdir? sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İçten Yanmalı Motor Nedir?


Yakıtı yanma odasında (silindir) yakarak oluşan ısı enerjisini krank-biyel mekanizmasıyla hareket enerjisine çeviren motorlara içten yanmalı motorlar denir.

İçten Yanmalı Motor Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorların çalışma prensibi şu şekildedir, yanma odasında yüksek basınç ve sıcaklık altında püskürtülen yakıt hava ile karışır ve motor tipine göre dışarıdan ateşlemeyle veya kendiliğinden tutuşur ve bunun sonucunda yanma meydana gelir. Yanma sonucu ortaya çıkan enerji ise hareket enerjisine çevrilir.

Yanma odasında bir araya gelen yakıt ve hava miktarları optimum seviyede olmalıdır. Eğer yanma odasında olması gerekenden fazla yada eksik hava varsa yanma işlemi bozulacaktır. Böyle bir durumda yakıt gerekli yanma reaksiyonlarını tamamlayamayacaktır.  Bu sebeple de alınan verimlerde kayıplar yaşanır ve ciddi çevre kirliliklerine neden olunur.

Motor boyutunu büyütmeden yakılacak hava yakıt miktarı için ne kadar güç elde edilmek isteniyorsa o kadar yakıt püskürtülmeli ve buna uygun oranda hava yanma odasına sağlanmalıdır. Yani küçük hacimli motorlardan büyük güçler sağlamaya çalışıyorsanız motorunuza daha fazla yakıt püskürtmeli ve bu yakıtı yakacak daha fazla hava sağlamalısınız.

Turbo Nedir?

Turbolar araçlarımıza atmosferik basınç sağlar. Aynı hacimdeki motorları kıyaslarken turbosu olmayan araçlar daha az güç üretir ve daha az yakıt harcar. Turbo olan araçlar ise daha fazla güce ulaşır ancak bu gücü sağlayabilmek için daha fazla yakıt harcar.

Turbonun Görevi Nedir?

Turbonun görevi, yanma odasına daha havla hava sokulmasını sağlamaktır. Atmosferik basıncın üzerinde havayı elde etmek de bir enerji gerektirir. Turbolar bu enerjiyi motordan çıkan egzoz gazının sıcaklık ve basıncından elde ederler. Bu şekilde motordan atılmak üzere olan enerji tekrar kullanıma girer ve atıl enerji tekrar kullanıma sokulduğu için motor verimi arttırılmış olur.

Turbo motorların verimli çalışması oldukça önemlidir çünkü turbo ile çalışmak üzere dizayn edilmiş bir motor eğer verimsiz bir turbo ile çalışmak zorunda kalırsa, bu yakıt miktarını arttırırken kullanılan hava miktarının düşmesine neden olacaktır. Bu şekilde motorda gerçekleşecek bir yanma ise aracın ihtiyacı olan yeterli enerjiyi sağlayamamasına neden olacaktır. Aynı zamanda aracınızın motorundan istediğiniz verimi elde edebilmeniz için kaliteli yakıt kullanmanızda en etkili unsurlardan biridir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri