Otomobilde Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?
16/02/2017, 00:00
Otomobilde Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresi, araç motorunun çalışırken ihtiyaç duyduğu havayı daha temiz, daha kullanışlı, dışarıdan gelebilecek iri tozları, küçük taş, kum parçacıkları gibi maddelerin motora gitmesini engeller. Otomobilde hava filtresi, hava motora gitmeden önce bu fitreden geçer ve motora daha temiz hava gitmesini sağlar.

Her otomobilde bulunan hava filtresi araç motoru için çok önemlidir çünkü motor ihtiyaç duyduğu havayı öncesinde hava filtresinden süzerek alır.Günümüzde kağıt elemanlı hava filtreleri kullanılmaktadır. Araç performansını belirleyen önemli parçalardan biri olan hava filtresi, 5 mikronluk hassaslıkta çok küçük parçacıkları bile süzebilir.


Hava filtresi nerededir?

Araçlarda hava filtresi, aracın marka ve modeline göre emme manifoldu hava girişlerinde, motorun üst kısmındaki plastik hava kutusunun içerisinde yada gaz kelebeğine gelen kalın plastik borunun ucunda, ayrı bir kutunun içerisinde yer alır.Karbüratörlü motorlarda ise hava filtresi, karbüratörün hemen üzerinde yuvarlak bulunur.

Hava filtresi ne zaman değişir?

Hava filtresinin ne kadar sürede değişeceği, yapılan kilometreye bağlıdır. Genelde araçlarda 10 bin ya da 15 bin periyodik bakımlarında, hava filtresi değiştirilir. Eğer aracı çok tozlu bölgede kullanıyorsanız daha sık değiştirmeniz gerekir. 

Hava  filtresinin değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Hava filtresinin değişmesinin gerektiğini ise filtreye bakarak anlayabiliriz çünkü filtre kirlenmiş ve siyah bir renge bürünmüş olacaktır. Eğer hava filtreniz böyle ise kesinlikle değişmelidir.

Araç hava filtresi nasıl değiştirilir?

Aracınızın marka ve modeline uygun olan hava filtresini, yedek parçacıdan satın alın. Kaputu açın, emme manifoldu hava giriş hattında hava filtresini bulun, sökün, üzerindeki hava filtresinin pozisyonuyla aynı pozisyonda olacak şekilde yenisini takın ve yerine iyice oturduğundan emin olun. Tekrar kapağını kapatıp bağlantılarını sıkın.

Aracın havasının temizliği konusunda önemli bir diğer parça olan polen filtresi, dışarıdan içeriye girmeye çalışan toz, polen, toprak, sanayi dumanı vb. birçok kiri tutarak yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmasını önleyen parçadır.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak