Gece Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
21/03/2017, 00:00
Gece Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Araba kullanmak, keyifli olduğu gibi bazı durumlarda ise tehlikeli ve zorlayıcı hale de gelebilir. Bu gibi durumların başında ise gece araba kullanmak gelmektedir. Geceleri karanlık olmasından dolayı görüş açısının iyi olmaması ve kabiliyetinin azalması neden oluyor. Uyku, yorgunluk ve benzeri gibi sebeplerle dikkat ve algı seviyesindeki düşüşten dolayı, araba kullanırken daha dikkatli olmanızı gerektiriyor.

Öncelikle aracınızın ışıklarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aracınızın farları gerektiği gibi yanıp yanmadığını kontrol etmeli ve kontrol sonrasında gece yolculuğuna çıkılmalıdır. Ayriyeten de cam ve ayna bakımlarını yapmalı ve temiz olduğuna emin olmalısınız. Çünkü gündüz araç kullanırken, aynanın temiz olup olmaması sorun teşkil etmez fakat gece sorun olabilir.

Gece Hangi Farları Yakmalı?

Karşı taraftan araç gelmediği müddetçe uzun farları yakabilirsiniz. Karşıdan araç geldiğinde zaman uzun farlarınızı yakmanız durumunda karşıdaki şoförün sizi ya da yolu görmesini zorlaştırmış hatta kaza yapmasına neden olursunuz. Takip mesafesini sürekli kontrol altında tutmalısınız. Gece sürüşünde görüş alanı kısa ve dar olduğu için bu mesafeyi uzun tutulmalıdır. Sürüş hızınızı düzenli bir şekilde düşük tutulması her hangi bir kazanın oluşmasını ve gece vaktinde yolunuza çıkacak her hangi bir şeyi görmenize yardımcı olmaktadır. Düşük hız ani fren tutmanız halinde karşınızdakine zarar vermeden geceyi hiçbir sorun yaşamadan geçirmiş olursunuz.

Uzun Yola Çıkarken Arabanıza Neler Almalısınız?

Gece uzun yola çıktığınız zaman, aracınız da her hangi bir problem meydana gelmişse aracınızı öncelikle diğer araçları rahatsız etmeyecek bir yere çekip reflektörleri aracınızın önüne ve arkasına koymalısınız. Ardından da acil durum ışıklarınızı yakmalısınız. Özellikle gece yolculuğuna çıkarken uykusuz, aç ve yorgun olmamalısınız. Gece yolculuğuna çıkarken uykunuz gelir ise, uykunuzu kaçıracak bir kaç çeşit içecek yanınızda bulundurarak uyku probleminize çözüm bulabilirsiniz.

Gece olabildiği kadar yalnız yolculu yapmamalısınız. Yanınızda birinin bulunması ve onunla muhabbet etmeniz uykunuzun kaçmasına iyi gelebilir, hareketli müzik dinleyebilirsiniz. Bunların hiç biri gece uykunuzu kaçırmanıza yardımcı olmuyorsa yapacağınız en iyi şey her hangi bir park yerine çekerek uyuyup dinlenmektir.

Tesla Model S 60 Artık Üretilmeyecek!
Renault’un elektrikli araba konsepti: Trezor!
Tesla Model S 60 Artık Üretilmeyecek!
Renault’un elektrikli araba konsepti: Trezor!