Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?
14/03/2017, 00:00
Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası, aracınızın sürüş güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer aracınızın frenleri gerekli bakımları görmediyse ya da fren balatasında eksime söz konusuysa aracınızın fren mesafesi uzar ve bu durum da kaza riskinin artmasına neden olur. Bu nedenle fren sisteminizin bakımlarını ihmal etmemeniz büyük önem taşımaktadır. Ortalama her 40 bin kilometre de bir fren bakımınızı yaptırmanızda fayda vardır. Eğer düzenli olarak servis bakımı yaptırıyorsanız, zaten genel kontroller sağlanacaktır. 

Peki fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır?

Fren Balatası Değişim Zamanı

Fren balatanızın değişim zamanını sadece belirli kilometre sınırlamaları çerçevesinde hesaplamamalısınız. Aracınızla çok fazla dur kalk yapıyorsanız (ki bu genellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde olur) ya da sıklıkla uzun yol seyahatlerine çıkıyorsanız bu aracınızın yıpranma süresini kısaltacaktır. Bu nedenle de fren balatanız da yıpranmalar oluşacaktır. Fren balatasının kontrollerinin genellikle her 40 bin kilometrede bir yapılması tavsiye edilir. Fren balatasının bittiğini basit bir gözlem yolu ile anlamanız mümkündür.


Fren balatasının bittiğini nasıl anlarız?

Fren balatasının bittiğini nasıl anlarız sorusunun birkaç farklı cevabı var. Eğer frene bastığınızda frenden aşırı bir ses geliyorsa, frenleriniz eskisi kadar iyi tutmuyorsa, fren pedalınız aşağı seviyede tam kavrama gerçekleştiremiyorsa ya da jantlarınızın arasından baktığınızda fren pedalınızın bir parmak seviyesinden daha ince bir yapıda olduğunu gördüyseniz bunlar fren balatalarınızın aşındığının ya da bittiğinin göstergesidir. Bu gibi durumlarda zaman geçirmeden yetkili bir servise giderek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalı ve eğer fren balatalarınız bittiyse ya da aşırı bir aşınma söz konusu ise yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir.


  • Frene bastığınızda aşırı ses çıkarıyorsa,
  • Frenler eskisi gibi tutmuyorsa,
  • Fren pedalında boşluk varsa, 
  • Fren hidroliği normal seviyenin altına düşer,
  • Ya da gözlem yoluyla anlaşılabilir. Elinizde dokunduğunuz kalınlığı normalin altındaysa anlaşılabilir. (Bunun için biraz tecrübe gerekir.)

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Dünyanın İlk Elektrik ve Bor İle Çalışan Otomobili
Şoför Koltuğunu Apple Watch'a Bırakmaya Hazır Olun!
Dünyanın İlk Elektrik ve Bor İle Çalışan Otomobili
Şoför Koltuğunu Apple Watch'a Bırakmaya Hazır Olun!