Fren Balatası ve Fren Diski Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?
23/11/2016, 00:00
Fren Balatası ve Fren Diski Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Otomobillerin güvenlik açısından en önemli parçalarından biri olan fren balatası ve fren diski, sürtünme ile çalıştığından zamanla yıpranır ve değiştirilmesi gerekir. Otomobillerin her 40 bin kilometrede bir fren balatalarının kontrol edilmesi ve yıpranma durumunda değiştirilmesi gerekir. Aynı şekilde her 60 bin kilometrede de fren disklerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Sürüş güvenliğiniz açısından ihmal etmemeniz gereken fren balatası ve fren diski kontrolü nasıl yapılmalıdır? bu yazımızda sizin için anlattık.

Fren diski ve fren balatası kontrollerini oto servise gitmeden yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Öncelikle; eğer jantlarınızın arasından fren diskleri veya fren balataları görünüyorsa, el ile kontrol edebilirsiniz, anca eğer fren balatalarınızı ve fren disklerinizi janttan göremiyorsanız bir sorun olup olmadığını frene bastığınızda çıkan sesten anlayabilirsiniz.

Fren Diski Nasıl Kontrol Edilir?

Fren diskinizin üzerinde parmağınızı gezdirin. Eğer fren diski uçlarında çıkıntılar var ise ve fren diski iç kısmı, fren disk uç kısmından daha derinde ise bu fren disklerinizi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun dışında fren diskinizin üzerinde bulunan çizgilerden ve diş izlerinden de, fren diskinizin yıpranıp yıpranmadığını anlayabilirsiniz. Eğer otomobilinizin fren balatası bitmiş ise fren diskinin üzerinde yer alan çizikler daha fazla olacaktır ve bu da frenden elde edeceğiniz performansın düşmesine neden olacaktır.

Fren Balatası Nasıl Kontrol Edilir?

Fren balatası, fren kaliperleri altında görünmeyecek kadar incelmiş ise ve disk üzerinde çizikler oluşmuş ise bu fren balatalarınızın bittiğini gösterir. Eğer fren balatası veya fren diskinizi jantlardan göremiyorsanız, kontrolleri lastiklerinizi sökerek yapabilirsiniz. Dilerseniz frene basarak çıkan sesi dinleyip yine fren balatanızın kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Eğer frene bastığınızda ciddi bir sürtünme sesi duyuyorsanız bu fren balatanızda yada fren diskinizde ciddi bir sorun olduğunu gösterir.

Yıpranmış fren balatanızı değiştirmek için mutlaka bir yetkili servisten veya uzmandan destek almalısınız. Güvenlik açısından büyük önem taşıyan fren balatası ve fren diskinin değişiminde yapacağınız en ufak bir hata ciddi sorunlara sebep olabilir. Değiştirme işleminin gerekliği olduğu durumlarda mutlaka orijinal parçaları tercih edin. Böylelikle ileride oluşabilecek pek çok sorunun önüne geçebilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri