Hayallerini Erteleme

Yüzlerce araç arasından sana en uygun olanı seç, güvenle kirala.

Arabali.com ve Garajyeri Birleşti ve RENTIVA olduk!

Türkiyenin en büyük iki araç paylaşım platformu birleşti

Arabalı ile Hangi Araba Ne Kadar Kazandırır?

Arabali.com üzerinden kiraya vereceğeniz araçların kazançları marka, model, sınıf ve aracın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

7 Önemli Araba Arıza İkaz Lambası ve Anlamları

Arabaların motor ve diğer donanım aksamları dönem dönem arızalanabilir. Bu arızaların bir kısmını anlayabilmek için profesyonel olmak ve servise gitmek gerekir. Bazı durumlarda ise verilen uyarı lambaları ile arızayı anlayabilirsiniz.

Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Kış mevsimine girmek üzereyken Arabali.com olarak araç sahiplerine ve kiralık araç ile yola çıkanlara kışın yolda kalmamak adına birkaç öneride bulunmak istedik.

10 Adımda Kışlık Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağışlı ve karlı dönemler ile soğuk dönemler arabalar için zorlu olabilir. Peki kış dönemine girerken araç kışlık bakımı nasıl yapılır?

5 Maddede Araba Yolculuklarında Başınıza Gelebilecek Aksilikler

Her ne kadar günümüzde teknoloji gelişmişte olsa, otomobillerin teknoloji düzeyi artmış da olsa bazı olumsuz durumları engelleyemezsiniz. Peki bu durumlar nedir ve bu durumlara karşı alabileceğiniz önlemler nelerdir?

Akıllı Park Sistemi Nedir?

Akıllı park sistemleri, temel işlev olarak iki araç arasındaki mesafenizi ya da yanaşılacak nesneye olan yakınlığınızı sensörler yardımı ile ölçerler.

Otomobil Kullanırken Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Sadece araç sahipleri değil kiralık araba ile yola çıkan kişiler içinde bu durum geçerlidir. Yakıt tasarrufu yaparak aracınızın masraflarını düşürebilirsiniz. Peki yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Arabaların Kışlık Bakımları Nasıl Yapılır?

Kışlık bakım, araçların kötü hava şartları ile kaygan, karlı ve buzlu zeminlerde güvenle kullanılabilmesi için gerekli ayarların, değişimlerin ve bakımların yapılması kısacası önlemlerin alınmasına verilen addır.

Kasko Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?

Kasko sigortası ek teminatları, birçok sigorta kapsamını ele alır. Bu sigorta kapsamlarından biride hareket halindeyken veya park durumunda hasara uğramasıdır.

Hibrit Motor Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hibrit motor, binek araçların ve bazı otobüslerin tümünde çevreye duyarlı, daha az yakıt tüketimi yapan ve hem çevreyi hem aracı koruyan bir motor türüdür.

Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sürüş sırasında, acil durum frenleri yapılması gerekebilir ve bazı durumlarda, frenler sürücü için uygun şekilde çalışmaz.

Araç Sürücüleri İçin Önemli İpuçları

İster araç sahibi olun isterseniz kiralık araç ile yola çıkın. Aracın değerini korumak bir yana kendinizi ve cebinizi korumak için aynı zamanda da keyifli bir sürüş için bilmeniz gereken konular vardır.

Uzun Süren Araba Yolculuklarını Keyifli Hale Getirebilecek 5 Öneri

Yaptığımız yolculuklar bazen sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden uzun süren araba yolculuklarını keyifli hale getirmenin yollarını bulmak gerekiyor.

4 Günlük Kamp Gezisine Hazır Mısınız?

30 Ağustos Zafer Bayramı tatilini hafta sonu ile birleştiriyorsanız mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Arabalı kamp gezisi yapmak isteyebilirsiniz.

Kiralık Arabayı Rezerve Ettirmenin Faydaları

Rezervasyon ile araba kiralamak, olası bir sürpriz ile karşılaşmanızı da engelleyecektir. Çünkü beğendiğiniz araç siz kiralayana kadar çoktan başkasına kiralanmış olabilir.

Arabada Dinlenebilecek 2018 Yol Şarkıları Listesi

Sizler de Arabalı ile araç kiralama yaparak yola çıkabilir, bu sırada da sizler için düzenlediğimiz yol şarkıları listemizi kullanabilir ve yolculuğunuzu keyifli hale getirebilirsiniz.

Herkesin Bilmesi Gereken Güvenli Sürüş İpuçları

Özellikle kış aylarında bu durum karşımıza daha çok çıkmaktadır. Şimdi bu yazımızda sizlere güvenli sürüş konusunda ipuçları vermeye çalışacağız.

Ramazan Bayramı Tatiline Arabalı ile Yola Çıkmaya Hazır Mısınız?

Bayram tatili için Arabalı ile yola çıkarak eğlenceli bir tatil geçirirken, büyüklerinizin, sevdiklerinizin, eşinizin, dostunuzun bayramını da kutlamaya gidebilirsiniz.

2018 Yılı Şehir İçi Kullanım İçin En İyi Araçlar

Şehir içi kullanım için en iyi araçlar genellikle küçük araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araçların gerek motorları gerekse motorları normal araçlardan daha küçüktür.

Araç ile Yola Çıkmadan Önce Araçta Yapılması Gereken Bakımlar

Araç ile yola çıkmadan önce araçta yapılması gereken bakımlar listemiz ile yolda kalmadan varış noktanıza ulaşabilirsiniz. Unutmayın, trafik ihmale gelmez.

2018 Ehliyet Alma Rehberi – Nasıl Ehliyet Alırım?

Nasıl ehliyet alacağınızı bilmiyorsanız ve nasıl ehliyet alacağım diyorsanız bu yazı tam size göre. 2018 ehliyet alma yazımız ile sizlerde bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 Mayıs’ta İstanbul Yakınında Gezilecek Yerler

1 Mayıs gününü hafta sonu ile bağlayarak ve araya Pazartesi gününü sıkıştırarak tatil yapmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızda İstanbul ve çevresinde 4 günlük bir tatil için tercih edilebilecek yerleri belirledik.

İstanbul Yakınında Günübirlik Gezilebilecek 5 Yer

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı kutlarken bu yıl 23 Nisan Pazartesi gününe denk gelmesi sebebiyle resmi tatil ve bu tatil gününü aileler çocuklarıyla beraber günü birlik geziler ile geçirebilir. Bunun için arabası olmayan aileler günlük araç kiralama ile İstanbul ve çevresinde güzel bir tatil geçirebilirler.

Türkiye’de Üretilen Otomobil Marka ve Modelleri

Türkiye’de üretilerek dünyaya açılan ve dünyanın birçok ülkesinde, şehrinde satılan ve kullanılan popüler otomobil marka, modelleri ülkemiz için önemli gelir kapısıdır.

Dizel Araç Benzinli Araç Karşılaştırması

Araç seçimi yaparken akla ilk gelen benzinli araç mı almalıyım yoksa dizel araç mı almalıyım oluyor. İşte bu yazımızda sizlere dizel araç ve benzinli araç karşılaştırması yaparak fikir sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Elektrikli Otomobillere Geçiş Süreci

Fosil yakıtlarda yaşanan kaynak sıkıntısı yeni arayışları beraberinde getirdi. Son birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz elektrik otomobil, yakın bir zamanda tüm dünyada yerini alacak gibi duruyor.

10 Adımda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Akaryakıta sürekli gelen zamlar, araç sahiplerini zor durumda bırakarak çoğu zaman aracı sattırarak daha düşük performanslı ve az yakan bir araba almaya yönlendiriyor. Ancak bilmeniz gereken yakıt tasarrufu için yapmanız gerekenlerdir.

2017 Yılında En Çok Kiralanan Araç Markaları ve Diğer Özellikleri

Son yıllarda giderek popüler hale gelen araba kiralama, özellikle büyük şehirlerin vazgeçilmezi durumda. Yaşanan sabit masraf sorunları kişileri araç kiralamaya yönlendirmektedir. Bu nedenle sizler için en çok kiralanan araç markalarını derledik.

En Çok Karşılaşılan 5 Araba Arızası ve Maliyeti

Özellikle yeni araba kullanmaya başlayan sürücülerin en çok yaşadığı sorunların başında araba arızaları gelir. Nitekim araba kiralama işlemi yapan kişilerde araba arızaları konusunda sorun yaşayabilir. Arabali.com olarak en çok karşılaşılan araba arızalarını sizlere sunuyoruz.

Araç Kiraya Vermenin Avantajları

Son dönemin popüler araç kiralama hizmetlerinin başında gelen aracımı kiraya vermek istiyorum hizmetinin avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Kiralık Araç ile Kaza Yaparsam Ne Olur?

Tatile çıkmak veya hafta sonunuzu gezerek değerlendirmek için aldığınız kiralık araç ile kaza yaparsanız ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Arabali.com üzerinden uzun dönem araç kiralama satın alarak tasarruf edebilirsiniz. Uzun dönem araba kiralama avantajları hakkında bilginiz yoksa yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç fotoğrafı çekim rehberi

Aracının fotoğrafları ilanın için oldukça önemlidir. Güzel, pürüzsüz çekilmiş fotoğraflar aracın kiralanma oranını %50’ye kadar arttırmaktadır.

Rentiva'dan Araç Kiralamanın Avantajları

Kişiden kişiye araç kiralama platformu Rentiva.com, araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, araç kiralamak isteyenler için de çeşitli avantajlar sunarak kiralamayı daha kolay, güvenilir ve keyifli bir deneyime dönüştürüyor.

Araç Kiralamanın Geleceği

Özellikle araba kiralamak o kadar kolaylaşacak ki; kendi aracınızı sürmekten eksi kalır bir yanı bulunmayacak. Aksine artı yönleri oldukça fazla olacak. Bunlar:

Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulmalıdır?

Oluşan maddi hasarlı trafik kazasında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan tarafların birlikte bir kaza tespit tutanağı hazırlaması gerekmektedir.

Arabanın Kilometresi İle Oynandığı Nasıl Anlaşılır?

Peki aracın kilometresi ile oynandığını anlamanın yolları var mıdır? Aracın kilometresi ile oynandığı nasılanlaşılır?

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dünyada oldukça popüler olan ve giderek ülkemizde de popüler bir hale gelen araç kiralama, giderek önemli bir hizmet haline geliyor. İşte araç kiralarken bilinmesi gerekenler nelerdir?

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çıkılmak istenilen ve araç olmadığı için ertelenen yolculuklar, araç kiralamak istediğinizde önünüze konulan senetler, imzalanması gereken belgeler yüzünden planlarınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Araç kiralama platformlarını kullanarak araç kiralama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün.

Rentiva'da en çok kazanan araç sahibi olman için tüyolar

Rentiva'da aracınızı en verimli bir şekilde nasıl kiralayabileceğinizi bu 9 başlıkta açıkladık.

Araç kiralamanın faydaları nedir?

Şirketler için araç kiralamanın, araç satın almaya göre ne kadar çok faydası olduğunu herkes söyler. Araç kiralamanın faydaları ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsin.

En Az Yakan Otomobil Modelleri

Yüksek akaryakıt ücretleri araç sahiplerini ve araç sahibi olmak isteyen kişilerin elini kolunu bağlıyor. Buna rağmen araç sahibi olmak isteyen kişiler için iki seçenek ortaya çıkıyor. Araba kiralama veya az yakan otomobil tercih etme.

Rent A Car Açmak İçin Ne Gerekli?

Rent a car açmak ile ilgili planlarınız var ancak çalışma ruhstana ilişkin yönetmelik, rent a car açma şartları, rent a car kaskosu fiyatları gibi konularda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu yazımız tam size göre.

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış lastiğini yaşadığınız bölgenin hava koşullarına göre, soğukların başladığı Ekim - Kasım ayları ile soğuk havanın etkisini kaybettiği Mart - Nisan ayları arasında kullanmalısınız.

Dünyanın En Küçük Arabaları

Gelmiş geçmiş dünyanın en küçük otomobillerini bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifle okumanız dileğiyle...

Benzinli Araç Nasıl Az Yakar?

Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Benzinli araçlarda yakıttan tasarruf etmek için nelere dikkat edilmelidir? diyorsanınz bu yazımız tam size göre.

Gelmiş Geçmiş En Komik Otomobil Yazıları

Araba arkası yazıları genelde dikkat çekmektedir. Biz de bu yazımızda sizin için efsaneleşmiş araba arkası yazılarından bazılarını listeledik. Keyifle okumanız dileğiyle...

Araç Kliması Neden Arızalanır?

Klima arızaları genellikle zamanında yapılmayan bakımlardan kaynaklanmaktadır. Bu arıza durumlarında ne yapmak gerekir merak ediyorsaanız yanını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşilçam Filmlerinde Akıllara Kazınmış 5 Araba

Yeşilçam filmlerinde en az oyuncular ve hikaye kadar dikkatleri üstünde toplayan arabalar da var. Biz de geçmişte kısa bir yolculuğa çıkıp Yeşilçam filmlerinde akıllara kazınmış 5 araba modelini sizler için listeledik.

Motor Enjeksiyon Arızası Nedir?

Motor, araçta mevcut olan LPG, benzin vb. enerji formunu mekanik enarjiye çevirerek aracın çalışmasını sağlayan ana mekanizmadır. Enjeksiyon, motora ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Otomobil Dünyasının En Efsane Modelleri

Otomobil dünyasınında adından söz ettirmeyi başarmış, üzerinden yıllar geçsede hala akıllarda kalan bazı araba modelleri vardır. Motor gücü, performansı, tasarımı, sürüş kalitesi gibi detaylarla efsaneleşmeyi başarmış araba modellerini bu yaızmızda sizin için listeledik.

Efsaneleşmiş Araba Oyunları

Araba oyunları, küçük nüyük her yaş grubu için tutkuya dönüşmüş durumda. Araba yarışı oyunları içerisinde bvazıları var ki artık efsaneleşmiş durumda. Gelişen ve gün geçtikçe büyüyen oyun sektöründe akıllara kazınmayı başarmış araba oyunlarını sizin için listeledik.

Otomobil Tarihine Şekil Veren Buluşlar

Peki geçmişten bugüne yaşanan bu değişimde büyük bir etkisi olan ve otomobil tarihinde etkili olmuş gelişmeler nelerdi? Otomobil tarihine şekil veren buluşlar hangileri?

En Az Yakan Arabalar Hangileri?

Araç satın alırken ya da araba kiralarken en çok dikkat edilen konulardan biri aracın yakıt tüketimi oluyor. Haliyle en çok tercih eden araçlar da yakıt tassarufu sağlanabilen, az yakan araçlar oluyor.

En Yaratıcı Gelin Arabası Yazıları

Bu yazımızda en yaratıcı bulduğumuz düğün arabası yazılarını sizin için listeledik. Keyifle okumanız dileğiyle.

Türk Otomotiv Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdırmış Araba Modelleri

Türkiye'de otomobil denilince yıllardır akla gelen ve sembole dönüşmüş araba modelleri vardır. Bu yazımızda bu araba modellerini sizler için listeledik.

Motoru Açılmamış Aracın Performansı Düşer mi?

Motor açmak, halk arasında motoru yenilenmiş başka bir deyiş ile alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda belli bir süre kullanılarak motorun sonraki zamanlarda göstereceği performansını yükseltmek adına gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?

"Aracın vites tipi hangisi olmalı?", "otomatik vites mi, manuel vites mi daha avantajlıdır?", "Hangi vites tipi daha çok yakar?" gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Hidrolik Fren Nedir?

Hidrolik fren, sürtünme kuvvetinin yağ basıncı ile sağlandığı frenlerdir ve hidrolik frende kullanılan yağ özel bir madeni yağdır.

Gece Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Geceleri karanlık olmasından dolayı görüş açısının iyi olmaması ve kabiliyetinin azalması neden oluyor. Peki gece araba kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Havalar Soğudu Diye Gezmeyecek Değiliz

Malum aylardan Aralık, havalar soğudu. Yaz boyunca her hafta sonu bir yerlere gitmek için planlar yaptınız, deniz-kum-güneş üçlüsünün tadını çıkarttınız.

Hararet Nedir? Hararet Nasıl Oluşur?

Otomobillerde hararet sorunu, sürücülerin sürekli olarak karşısına çıkan önemli bir sorundur. Sıcaklığın standart seviyelerin üstüne çıkması olayıdır.

Sömestr tatili için planlarınız hazır mı?

Tatile araçla gitmek isteyip araca sahip olmayanlar ise araç kiralamayı tercih ediyor. Bu sömestr da kendi aracıyla yola çıkacaklar dikkatli olmalı.

Araçta Rot Balans Ayarı Nedir?

Araç sürüşünün kaliteli ve güvenli olması adına büyük önem taşıyan ve araç yol performansını direk etkileyen Rot balans ayarı nedir? Rot Balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır? vb. rot balans ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Yakıtlı Aracın Elektrikli Araca Dönüştürülmesi

Elektrikli araçlar, diğer yakıt türlerine göre hem yüzde 90 daha az yakıt maliyetine sahip hem daha çevreci hem de daha düşük maliyetlidir.

Polen Filtresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Polen filtresi, dışarıdan içeriye girmeye çalışan toz, polen, toprak, sanayi dumanı vb. birçok kiri tutarak yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmasını önleyen parçadır.

Silecek Lastikleri Nasıl Değiştirilir?

Silecek lastikleri yırtılmış, yıpranmış ya da kolayca kıvrılıyor ise lastik sileceklerinizi değiştirmeniz gerekir.

Silecek Nasıl Değiştirilir?

Sağlıklı ve güvenli bir sürüş için yolu ve çevrenizi net bir şekilde görebilmek büyük önem taşır. Bu nedenle sileceklerin düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Ancak silecekler çok çabuk zarar görebildiğinden en az 3 aylık periyotla dahilinde kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda değiştirilmelidir. Silecek değişimi yol güvenliği için oldukça önemli bir adımdır. Silecek değişimi nasıl yapılmalıdır? sorusunu sizin için yanıtladık.

Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jant seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? , Jant seçimlerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızın detayında tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kaportadaki Plastik Parçalar Nasıl Boyanır?

Kaportadaki plastik parçaları boyama işlemi oldukça büyük dikkat ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Eğer bu işlemi yapamayacağınızı düşünüyor iseniz mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir. Aksi halde aracın boyasına zarar verebilirsiniz.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Periyodik bakımın içeriği nelerdir? ya da Periyodik bakım neleri kapsar? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bayramda Araç Kiralama

Tatil yaklaşıyor, Ramazan Bayramı’nın 9 gün tatil ilan edilmesiyle şehir dışına çıkacak kişiler şimdiden planlarını yapmaya başladı.

İkinci El Dizel Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dizel araçlar ise daha az yaktığı için daha çok tercih edilen araçlar arasında. Peki ikinci el dizel araba alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda sizin için anlattık. Keyifle okumanız dileğiyle...

Otomotiv Sektörünün En’leri

Geçmişten bugüne otomotiv sektörüne damgasını vuran, otomotiv sektörünün en’leri olarak adlandırılan araçları anlatacağız.

Araç Alarm Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Alarm sistemi, otomobillerde aracın kendisini, parçalarını veya araç içerisinde bulunan eşyaları korumak için uygulanan bir sistemdir. Alarm sistemi, hırsızlık tehdidi anında yaydığı yüksek ses sayesinde araç sahibini uyarır.

Arabanız ÖTV'sini Kendisi Ödesin

Rentiva.com üzerinden aracınızı kiraya vererek ek gelir elde edebilir ve böylelikle aracınızın ÖTV masraflarını çıkarabilirsiniz.

Aracınızın bahar bakımını nasıl yapmalısınız?

Bu yazımızda aracınızın bahar bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için listelik.

Hibrit Otomobil Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit otomobil; benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile üretilmiştir. Bunu sağlamak için de sıkışık trafik, düşük hız gibi durumlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede 0 (sıfır) emisyon salınımı sağlamaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Elektrikli otomobil; bir veya daha fazla elektrik motoru kullanılarak batarya yada enerji depolama cihazlarından depoladığı elektrik sayesinde kullanılabilen otomobildir.

Yol Tutuşunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aracınızın yol tutuş performansı hem sürüş kalitesi hem de güvenliğiniz için büyük önem taşımaktadır. Peki yol tutuşu nedir?Yol tutuşunu etkileyen faktörler nelerdir? Bu soruları sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Manuel Vitesli Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Şanzıman, vites kutusu olarak da bilinmektedir. Baskı balata yolu ile aldığı hareketi istenilen trok değerinde, şaft veya diferansiyele iletme görevi görür.

En Az Arıza Yapan Araçlar

Otomobil alırken tüm kullanıcıların en çok dikkat ettiği özellik, satın alacakları aracın performansı, yakıt tasarruflu oluşu, fiyatının yanı sıra aracın kalitesi de oluyor.

Kış Lastiği Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Kış lastiğini ne zaman takmalıyız? Dört mevsim kış lastiğini kullanmak doğru mudur? Araçlarda kış lastiği neden önemlidir gibi soruları sizin için yanıtladıkç.

Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda lastik çeşitleri nelerdir, lastik seçiminde nelere dikkat edilmelidir? sizler için inceledik. Faydalı olması dileği ile.

Araç Lastik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?

Lastik çeşitleri mevsimlere göre, yola göre veya havaya göre değişkenlik gösterir. Ancak bu uygulamaya uyan kimseyi görmek zordur. Günümüzde genel olarak bu ayrımı görmemekteyiz.

Filmlerde Kullanılan En Efsane Arabalar

Siz değerli Arabali.com takipçeleri için tarih boyunca filmlere konu olan veya filmlerde kullanılan ve en çok ilgi gören araçları bir araya getirdik. Gelin bu araçlara bakalım.

Filmlerdeki Unutulmaz Araçlar

Çoğu filmde otomobil, A noktasından B noktasına ulaşmak için kullanılan bir araçtır. Bazı filmlerde ise konu araçtır. Örneğin; Fast and Furious, Redline, Gone in 60 Seconds, Herbie, Need for Speed, Bullitt, Smokey and the Bandit, Vanishing Point bunların ilk akla gelen örnekleri.

Otomobil Dünyası İle İlgili İlginç Bilgiler

Otomobil dünyası tarihsel gelişim süreci boyunca pek çok şaşırtıcı gerçeğe de imza atmıştır. Otomobil dünyası ile ilgili herkesi şaşırtacak ilginç bilgileri bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifle okumanız dileğiyle…

Araç Muayenesi Yapılırken Nelere Bakılır?

Araç muayenesi, otomobillerin zorunlu olarak yaptırması gereken, devlet tarafından belirlenen kuruluşlarda yapılan, otomobilin mekanik parçalarının incelenip, değerlendirmesinin yapıldığı muayeneler olarak adlandırılabilinir.

ABS Arızaları Neden Kaynaklanır?

ABS, bir fren sistemine verilen ismin kısaltmasıdır. Açılımı ise: AntiLock Braking System dir.

Aracınızın kış bakımını yaptırmayı unutmayın!

Araçlarda kış bakımının yapılmış olması hem sürüş güvenliğiniz için hem de araçlar daha az yıpranıyor, hem de trafikte çok daha güvenli bir sürüş imkanı sunuyor.

Kış Lastiğinin Önemi

Havalar soğumaya başlarken araçların kışa hazırlanması gerekiyor. Güvenli sürüş ve kaza riskinin azaltılması için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, mevcut lastikleri kış lastikleri ile değiştirmek.

Bu kurala dikkat: Kavşakta Taralı Alan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kavşaklarda trafiğin kilitlenmesini önlemek ve trafik akışını hızlandırmak için ‘Taralı Alan Tespit Sistemi’ olarak adlandırılan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Araba Seyahatlerini Keyifli Hale Getirmenin 6 Yolu

Arabayla seyahati keyifli hale getirmek mümkün mü diyorsanız, bunu sağlamanız için sizlere bazı öneriler hazırladık.

Geleceğin ulaşım teknolojisi

Geleceğin ulaşım teknolojisi, şimdiden yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Elektrikli, otonom ve drone araçlar yakın gelecekte hayatımıza girecek.

Araba lastiğinize zinciri nasıl takmalısınız?

Zincir takmayı biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere zincir takma hakkında bilmeniz gerekenlerin detayların anlatacağız.

Aracınızın donan camlarını bilimle temizleyin!

Araç sahiplerinin korkulu rüyası donan camlar artık bilimle temizlenebiliyor. Donmuş camları temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey basit bir kimyasal karışım.

Aracınızın daha az yakıt tüketmesi için yapmanız gerekenler

Peki aracımızı kullanırken daha az yakıt tüketmemiz mümkün değil mi? Rentiva olarak bu yazımızda sizler için az yakıt tüketimi için neler yapmanız gerektiğini derledik.

Akü seçimi nasıl yapılmalıdır?

Akü seçiminde akünün boyu, markası, yedek kapasitesi, yaşı ve soğuk hava marş amplifikatörü gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra ve marş gücü değerlerine de dikkat etmek gerekmektedir.

Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek

Peki araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliği önlemek mümkün mü? Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

Sıfır Sermaye ile İş Kurmak Artık Çok Kolay

Rentiva üzerinden boşta duran aracınızı kiraya vererek hiç sermaye harcamadan ayda 1.500 TL ek gelir sağlayabilirsiniz.

İçten Yanmalı ve Turbo Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motor; günümüzde çeşitli araçlarda kullanılan, benzin, LPG veya motorin ile çalışan motorlardır.

Araçlarda Güneş Yanığı Nasıl Önlenir?

Araçlarda Güneş Yanığı Nasıl Önlenir?, Arabada Oluşan Güneş Yanığını Önlemek için Neler Yapmak Gerekir?. Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Arabanın Masrafları Nelerdir? Nasıl Azaltılır?

Araba almak için o kadar uğraşırsın, eşten dosttan borç alıp kredi çekersin, sonunda bir araca sahip olursun. Sonrasında da bu arabanın bakım masrafları başlar. Peki arabanın masrafları nelerdir?:

Araç Paylaşımı Neden Yaygınlaştı?

Şehir yaşantısı içerisinde hızla artan araç kullanımı beraberinde çevre kirliliği, trafik sıkışıklığı, park yeri problemi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Jant Çeşitleri Nelerdir? Hangi jantı tercih etmeliyim?

Jant çeşitleri nelerdir?, Jant alırken nelere dikkat edilmelidir?, Hangi jantı tercih etmeliyim? bu yazımızda jantlar ile ilgili tüm bu sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Motor Yağı Neden Eksilir?

Araç teknolojisinde gelinen son noktada, araç motorunda yağ israfı mümkün olan en az seviyeye getirilmiş durumda. Motor çalışma biçimi gereği belli bir miktarda yağ kullanır. Ancak araçtaki yağ tüketiminin artması aracın motorunda bir sorun olduğunu gösterir. Motor yağı eksilmesi araç için önemli bir sorundur. Eğer motor yağındaki eksilme zamanında fark edilmezse motorda “yatak sarması” denilen durumun oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda motor yağının eksilmesi araç çekişinin düşmesine de neden olacaktır. Peki Motor yağı neden eksilir?, Araçta yağ eksilmesinin sebepleri nelerdir?

Araçlarda Periyodik Bakımın Önemi Nedir?

Periyodik bakım; motorlu araçların belli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemidir ve aracınızın performansı açısından büyük önem arz etmektedir.

Zorunlu trafik sigortası para iadesi nasıl alınır?

Yapılan açıklamaların ardından araç sahiplerinin kafasında “Zorunlu trafik sigortası para iadesi yapılacak mı? “, “Zorunlu trafik sigortasında para iadesi nasıl alınır?” gibi sorular oluşmaya başladı.

Klasikleşen Volkswagen Serilerinden: Volkswagen Type 2 (T2)

Volkswagen’in sevilen modellerinden biri olan Volkswagen Type 2 (T2), 1967 sonrası tanıtım çalışmaları yapıldı. 1979’a kadar Almanya’da Kombi ve Panelvan olarak, 1970’den 1994’e kadar ise Mekisa’da üretilmiştir.

Araç Yüzeyindeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Araç yüzeyindeki çizikler, ağaç sürtmesi, taş, mıcır sıçraması, aracı bir yere sürtme vb. gibi pek çok nedenden dolayı oluşabilir.

Eski Model Araçların Şaşırtıcı Teknolojik Özellikleri

Eski model araçlar için şaşırtıcı diyebileceğimiz teknolojik özelliklerini bu yazımızda sizler için listeledik. Keyifle okumanız dileğiyle…

Otomatik Vitesin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Araç alırken kullanım alışkanlıklarına göre otomatik veya manuel vitesli araçlar tercih edilmektedir.

Elektrikli Araç ve İçten Yanmalı Motor Karşılaştırması

İçten yanmalı motorlu araçlar ile kıyaslandığında elektrikli araçlarda en önemli amaç, üretim ve kullanım masrafları arasındaki eşitsizliği gidermektedir.

Elektrikli Otomobilin Tarihi

Elektrikli otomobiller 19. Yüzyıl ortalarında oldukça popülerdi. Hem kullanıcılarına sağladığı konfor, hem kullanım kolaylığı, hem de kullanılan yakıtın daha uygun fiyatlı olması gibi nedenler ile diğer yakıt türlerine oranla daha çok tercih edilmekteydi.

En Güvenilir Araçlar Hangileri?

Euroncap ve İHS’nin yapmış olduğu testlerde 5 yıldız almış en güvenilir araçlar hangileri? Euroncap ve İHS’nin güvenlik barajını aşmayı başaran araçları sizin için listeledik.

En Pahalı Otomobiller

Dünya çapında otomobil sektörü gün geçtikçe kendini geliştiriyor ve yeniliyor. Yeni tasarım ve özelliklerle piyasa sürülen araçların fiyatları da özelliklerine göre artış gösteriyor haliyle.

Periyodik Bakım Talimatı Nedir?

Periyodik bakım, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de otomotiv sektöründe teknolojik gelişim sağlayan bir hizmet alanıdır.

Alarm Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Alarm sistemi, otomobillerde aracın kendisini, parçalarını veya araç içerisinde bulunan eşyaları korumak için uygulanan bir sistemdir. Alarm sistemi, hırsızlık tehdidi anında yaydığı yüksek ses sayesinde araç sahibini uyarır.

Araç muayenesinde “Ağır kusur” unsuruna dikkat

Muayene esnasında tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksikleri tespit edilen araçların muayene raporunda, söz konusu eksiklikler “Ağır kusur” olarak yer alacak.