En Çok Karşılaşılan 5 Araba Arızası ve Maliyeti
13/03/2018, 08:50
En Çok Karşılaşılan 5 Araba Arızası ve Maliyeti

Araba sürmek çocukluktan başlayarak kişiler için bir keyiftir. Öyle ki bu keyif kişilerde giderek bir tutkuya dönüşür ve yıllar boyu bu böyle sürer gider. Aslında çocukluktan gelerek uzun yıllar boyu süren bu durum kişiler için bir kafa dağıtma, bir hobi, bir aile gibidir. Belki kendine ayırmadığı vakti o arabaya ayırır kişiler.

Araba sürmek bir tutku olsa da elbette bu tutkunun da bir maliyeti var. Örneğin, yaşanan bir arızanın tamir edilmesi için bir maliyet gerekir. Bu nedenle de önünüzde birkaç seçenek vardır. Birincisi elinizden geliyorsa arızayı tespit ederek tamir etmek. İkinci uzun yıllar güvenilir bir usta ile çalışmak. Üçüncüsü temiz bir araç satın almak. Ya da arıza hakkında geniş bilgiye sahip olarak maliyet kalemini bilerek tamir ettireceğiniz kişi ile pazarlık yapmak. İşte bu yazımızda sizlere en çok karşılaşılan 5 araba arızası ve bu arızaların maliyetlerini aktarmaya çalışacağız.

En Çok Karşılaştığımız 5 Araba Arızası

Araba sahibi olan kişilerin en sık karşılaştığı araba arızaları değişse de genel bir sıralama aşağıdaki gibi yapılabilir.

Marş Basmama – Ateşleme Sorunu

Belki de en çok karşılaşılan araba arızalarının başında marş basmama arızası geliyor. Bu sorunun kökeninde birçok neden yatıyor olabilir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

·         Buji ve buji kablosunda problem olabilir.

·         Marş dinamosunda problem olabilir.

·         Akü boşalmış olabilir.

·         Akü kutup başlarında sorun olabilir.

Buji sorunları genel olarak 50 liradan başlayan fiyatlara çözülebilmektedir. Sıfır akü fiyatları ise standart bir akü fiyatı da 150 liradan başlamaktadır. Marş dinamosunun tamir fiyatı ise ortalama 100 liradan başlamaktadır.

Akünün Bitmesi

Aracın farlarının açık kalması, aracın radyosunun, kontağının açık kalması aracın elektrik kaynağı aküyü bitirmeye neden olmaktadır. Özellikle kış mevsiminde bu arızaya çokça rastlamakla birlikte, otoparklarda yatan araçlarda da akü bitmesi sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunla karşılaşmamak için araçtan çıkarken farları, kontağı ve radyoyu kontrol etmek yeterli gelecektir. Diğer taraftan kış aylarında ve otoparkta bekleyen araçlarda ise bu sorunun önüne geçmek için aracı belirli aralıklarla çalıştırmak gereklidir.

Sıfır standart bir akünün fiyatı ortalama olarak 150 liradan başlamaktadır.

Arabanın Teklemesi

Aracın teklemesi durumundan ilk akla gelmesi gereken yakıta toz, küpür, su karışmasıdır. Diğer taraftan bujiler, subap ayarı ve karbüratör de arabanın teklemesinde temel etken olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için yakıtınızı bilindik ve güvenilir yerden almak, belirli bir ömre sahip olan bujilerin bakımını zamanında yaptırmak gerekmektedir. LPG sistemlerinde ise tüp beyni buradaki en büyük sorun kaynağı olabilir.

Burada maliyetlendirmede öncelikle arıza tespiti yapılması gerekir. Genellikle ustalar arıza tespiti için ücret istememektedir. Ancak diğer sorunlar için parça ücreti dışında bir de işin zorluk derecesine göre işçilik ücreti vermeniz gerekir.

Ampul Yanmama Sorunu

Ampul yanmama sorunu genellikle eski model araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Eski model araçların far kabloları genellikle aşınma ve yıpranma durumunda ampul yanmama sorunu ortaya çıkar. Özellikle uzun yollarda bu sorun büyük problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Eğer parça maliyeti yoksa genellikle düşük maliyetli işçilik ücreti ortaya çıkmaktadır.

Arabanın Stop Etmesi

Bu sorunu birkaç farklı şekilde ele almak gerekir. LPG’li araçlarda, dizel araçlarda ve benzinli araçlarda bu sorunun kaynakları farklılık gösterebilir.

Genel olarak nedenleri yakıt bitmesi olarak nitelendirebilir. Kış aylarında motorun ısınmadan çalıştırılmasıdır.

LPG’li araçlara baktığımızda ise bu sorunlar dışında genellikle benzin ile gazın birbirine karışması aracın stop etmesine neden olabilir.

Bu arıza karşısında öncelikle arıza tespiti yapılmalıdır. Bu arızada geç kalmadan bir servise götürülerek aracın tamir ettirilmesi doğru olacaktır. Çünkü sonradan daha büyük bir sorun yaratabilir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Araç Kiraya Vermenin Avantajları
2017 Yılında En Çok Kiralanan Araç Markaları ve Diğer Özellikleri
Araç Kiraya Vermenin Avantajları
2017 Yılında En Çok Kiralanan Araç Markaları ve Diğer Özellikleri