Elektrikli Otomobillere Geçiş Süreci
02/04/2018, 12:46
Elektrikli Otomobillere Geçiş Süreci

Benzin, mazot ve diğer fosil yakıtlarda yaşanan hem kaynak sıkıntısı hem de beraberinde gelen fiyat artışları birçok soruyu beraberinde getirdi. Bu soruların başında da yeni yakıt türü ne olacak? Bu sorunun cevabı elektrik olarak görünüyor. Elon Musk önderliğinde elektrik otomobiller üreten Tesla, piyasayı farklı bir boyuta taşıyarak otomobil piyasası üzerinde farklı bir etki yarattı ve birçok otomobil markasının politikasını değiştirerek elektrikli otomobil üretimi konusunda fikir sağladı.

Elektrikli otomobil adından da anlaşılacağı üzere elektrik ile çalışan araçları temsil ederken, aynı zamanda da yakıt masrafı konusunda farklı bir boyut açıyor. Elbette benzin ve diğer yakıt türleri kadar pahalı olmayan bu yakıt, diğer taraftan da sandığınız gibi evlerimizde aracın yakıtını doldurabileceğimiz bir sistem değil. Sistem şu anda Avrupa’nın birçok ülkesinde belirli bölgelerde çalışıyor. Ortalama bir depo elektrik yakıtı ile 100 kilometre kadar yol gidilirken otoyolların belirli bölgelerinde aracınızı şarj edebiliyorsunuz.

Elektrikli Otomobiller ile Ne Değişti?


Elektrikli otomobiller Avrupa’da farklılıklar ortaya çıkarmış olmasına rağmen henüz ülkemizde farklı bir boyuta ulaşamadı. Öyle ki benzin fiyatları bilindiği gibi 5 lira üzerinde. Bu da araç sahiplerini derinden etkiliyor. Aynı zamanda bilim adamları tarafından yapılan açıklamalarda fosil yakıtların tükenme tehlikesine karşın farklı bir arayış da gerekiyor. Burada çözüm olarak hem çevreye zararı olmayan hem de ucuz olan elektrik gücü ile çalışan otomobiller ön plana çıkıyor.

Elektrikli otomobillerin henüz bu kadar yaygın olmama sebepleri arasında karşılaştığımız iki önemli neden var. Birincisi araçların şarj süresi, ikincisi de şarj istasyonları yetersizliği. Bölge bölge şarj istasyonları entegre etmek için bir altyapı gerekiyor ve bu da uzun bir süreç alacaktır. Bu iki neden şimdilik bu otomobiller yaygın olmasının önüne geçiyor. Şarj süresi araçları kısa mesafede kullanmak için ideal hale getiriyorken, şarj istasyonlarının yetersizliği nedeniyle de uzun yolda aracın kullanımını kısıtlıyor.

Elektrikli Otomobil Üreten Markalar

Tesla’nın öncülük ettiği elektrikli otomobil piyasası sonrasında diğer popüler markalarından bu alana yönelmesini sağladı. Nitekim Audi ve BMW gibi kaliteli markalar ilk elektrikli araçlarını çeşitli bölgelerde piyasaya sürdüler. Bunun yanı sıra da son dönemde bilindik diğer otomobil markaları da elektrik otomobil piyasasında  yerlerini alabilmek için süreci hızlandırdılar ve elektrik otomobil üretimine başladılar.

Şu anda elektrikli otomobil üreten/üretme başlayacak olan markaları listeleyecek olursak;

  • Audi
  • BMW
  • Mercedes
  • Skoda
  • Toyota
  • Lexus
  • Hyundai
  • Kia
  • Renault
  • Volvo

Türkiye Cumhuriyeti’de yerli otomobil üretim sürecini başlattığı süreçte, aracın yakıt türünün elektrik olacağını bildirmişti ve çalışmalar da bu yönde ilerlemekte. Umarız kısa zamanda çalışmalar tamamlanır ve birçok popüler markadan önce yerli elektrikli otomobilimizi piyasa da görürüz.

Rentiva.com aracılığıyla kiralık elektrikli araç listeleyebilir ve sahibinden kiralayabilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

10 Adımda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?
Dizel Araç Benzinli Araç Karşılaştırması
10 Adımda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?
Dizel Araç Benzinli Araç Karşılaştırması