Elektrikli Araçlarla İlgili Bilinmesi Gereken Kavramlar
16/02/2017, 00:00
Elektrikli Araçlarla İlgili Bilinmesi Gereken Kavramlar

Batarya grubunda depoladığı elektrik enerjisini, elektrik motorlarında hareket enerjisine çevirerek ulaşım sağlayan elektrikli araç kullanımı ve otomotiv sektörünün elektrikli araçlara olan ilgisi gün geçtikçe artış gösteriyor. Doğal kaynakların tüketiminin önüne geçmesi ve çevreye verilen zararın azalmasını sağlayacak elektrikli araçlar artık gündelik hayatın içinde yerini almaya başladı. Bu nedenle bu yazımızda sizler için elektrikli araçlarla ilgili bilinmesi gereken kavramlar nelerdir sizin için inceledik. 

Elektrikli Araçlar ile İlgili Bilinmesi Gereken Terimler

Şarj Süresi:   Aracın bataryalarını doldurmak için gereken süre. Elektirkli araçların fabrika çıkış verilerinde verilen değerler bazen % 80’lik kısmın dolumu için geçerli olan süreyi ifade eder. Kalan % 20’lik kısmın dolumu uzun sürdüğü için otomobil üreticileri süreyi kısa göndermek için bu yöntemi tercih ederler. Eğer elektrikli araç alacaksanız firmanıza belirtilen şarj süresi ile ilgili bu konuyu mutlaka danışmalısınız.

Batarya: Otomobilde elektrik enerjisinin depolandığı kısmı ifade eder. Lityum- iyon içerikli bu bataryalar hemen hemen cep telefonu bataryası ile benzer özelliklere sahiptir.

Voltaj: Elektrikli aracı şarj ederken kullanılan gerilim değerini belirtir. Elektrikli arabalar genellikle 380 – 400 volt arası şarj edilir. Bu voltaj değerinde elektrik enerjisi ise elektrikli otomobil şarj istasyonlarından sağlanabilmektedir.

Menzil: Elektrikli arabanın tek şarjla gidebileceği maksimumum mesafeyi ifade eder. Şu an için bu mesafe ortalama 180 km’ye karşılık gelmektedir.


Ortalama Tüketim: Elektrikli araçlarda ortalama tüketim değeri KW (kilowatt) cinsindendir. Genelde 10-15 KW/ 100 Km şeklindedir. Bu değerler çerçevesinde hesaplama yapıldığında tüketim maliyeti ise yaklaşık olara 2-3 TL gbii bir rakama karşılık gelmektedir.

Elektrikli araçların şu an ki teknolojisi ile şehir içi kullanım performansları oldukça yeterli olmak ile birlikte uzun yolculuklar ve şehir dışı sürüş için yeterli değildir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak