Elektrikli Araç ve İçten Yanmalı Motor Karşılaştırması
23/11/2016, 00:00
Elektrikli Araç ve İçten Yanmalı Motor Karşılaştırması

İçten yanmalı motorlu araçlar ile kıyaslandığında elektrikli araçlarda en önemli amaç, üretim ve kullanım masrafları arasındaki eşitsizliği gidermektedir. Elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlu araçlardan farklı olarak yerel hava kirliliğinin azalmasını sağlarken, aynı zamanda petrol ve petrol ithali yapan ülkelere olan bağımlılığı azaltır. Elektrikli araçlarda karbon emisyon salınımı rakiplerine kıyasla çok daha düşüktür.

Peki elektrikli araç ve diğer yakıt türündeki araçlar arasında nasıl fark vardır diyorsanız elektrikli araç ve içten yanmalı motor karşılaştırmasını sizler için yaptık.

Elektrikli araçlar neden daha pahalı?


Elektrikli otomobillerin satın alma fiyatları, diğer yakıt türündeki araçlara göre daha fazladır, pek çok ülkenin bu konuda devlet teşviki olmasına rağmen rakamlar arasındaki fark azalmamıştır.  Elektrikli araçların fiyatının yüksek olmasının nedeni kullanılan bataryalardır. Bu fiyat farkı da elektrikli otomobillerin kullanımının yaygınlaşmasına engel olmaktadır.

2010 yılında Financial Times için Nielsen tarafından, Amerika ve İngiltere’de  yapılan anket sonuçları insanların elektrikli araç alımı konusunda istekli olduğunu ancak, elektrikli araç fiyatının  çok yüksek olması sebebi ile, elektrikli araç alımı gerçekleştirmediklerini göstermektedir.

Elektrikli araba her ne kadar uzun süreli kullanımda yakıt masraflarını azaltarak daha ucuz maliyetli olsa da, satın alma fiyatlarının yüksekliği kullanıcıları geri itmektedir. Araçlarda kullanılan bataryaların seri üretiminin azlığı ve bataryada kullanılan malzeme fiyatlarının yüksek olması sebebi ile fiyatlar konusunda henüz bir iyileştirme yapılamamıştır.

Elektrikli arabalar daha mı yavaş?

Diğer yakıt türündeki araçlar ile kıyaslandığında, elektrikli araçların hızlarının çok düşük olduğu düşünülmektedir. Ancak son dönemde yapılan araştırmalar, bu gerçeği değiştirmiş ve elektrikli araçların hız konusunda yakın tarihte aradaki farkı tamamen kapatacağını ifade etmiştir.

Elektrikli arabalar henüz yeterli yaygınlıkta kullanılmasa da yapılan çalışmalar ve geliştirilen teknoloji sonucu yakın tarihte sokaklarda aktif olarak kullanılması öngörülmektedir. Elektrikli araçların çevre dostu olması, kullanılan yakıtın daha uygun fiyatlı olması, devlet desteğine sahip olması gibi sebepler elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştıracak unsurlar arasında yer almaktadır.

Peki elektrikli araba alırken nelere dikkat etmeli?


Elektrikli arabalar bataryalarından dolayı diğer arabalardan daha ağır olabiliyor, bu ağırlığın fazla olması ise daha az menzile, daha uzun fren mesafesine ve daha az hacme neden oluyor. Bu yüzden arabanın ağırlığına, menziline, servis imkanlarına ve garantisine, şarj süresine ve batarya ömrüne dikkat edilmelidir.

  • Büyük bataryaya dikkat edildiği kadar, aracın verimli olup olmadığına da dikkat edilmeli. Özellikle ikinci el alım yapılıyorsa, profesyonel kişilerden yardım alınmalı.
  • Donanımlara dikkat edilmeli. Aynı şekilde ikinci el alımlarda iyi karar verilmeli.
  • Ülkemizde yeterli sayıda şarj istasyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle elektrikli araç alırken bu hususa dikkat edilmelidir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri