EGM’den Araç Kiralamada Yeni Güvenlik Uygulaması
23/11/2016, 00:00
EGM’den Araç Kiralamada Yeni Güvenlik Uygulaması

Araç kiralama için EGM tarafından yapılan yeni güvenlik uygulaması ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Emniyet genel müdürlüğü tarafından kiralık araçlarla işlenen suçların takip edilmesi ve önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABIS, Ekim 2015 itibarı ile yürürlüğe girdi. Kiralanan araç ve kiralayan kişilerin bilgilerinin saklanması ve entegresi için özel bir yazılım hazırlanarak, emniyette terör, asayiş ve bilişim suçlarla mücadele ekiplerinin ortaklaşa çalıştığı bir ekip oluşturuldu.

Kimlik Bildirme Kanunu'nda Değişiklik

‘Kimlik Bildirme Kanunu’nda yapılan değişiklikle, firmalara, otomobil kiralayan kişinin kimlik bilgileri ile kiraladıkları araç bilgisini eş zamanlı olarak güvenlik güçlerine bildirilme zorunluluğu getirildi. Böylece, araç kiralayanların bilgileri oluşturulan bilgi bankasına anında yansıyacak. Bilgiler, Genel Bilgi Taraması’na (GBT) tabi tutulacak; şüpheli bir durumu olan, terör örgütleriyle bağlantılı olabilecek kişilere anında müdahale edilebilecek.

Aracın kiralandığı anda kiracının ve araç bilgilerinin emniyete bildirilmesi zorunluluğunun, kiralık araçlarla işlenen suçlarda büyük ölçüde azalma sağlamasının yanında aynı zamanda araçların kaçırılması gibi durumlara da önlem teşkil etmesi sebebiyle güvenliği büyük ölçüde arttırması bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından getirilen yeni uygulama hem araç kiralayan kişiler hem de kiracılar için işlemlerin daha güvenli hale gelmesini sağlayacak. Yeni uygulama sayesinde şüpheli kiracılar kolaylıkla tespit edilecek ve alınan veriler sayesinde takip, müdahale işlemi kolaylaşacak. Bu araç kiralama yapan kişiler ve firmalar için büyük bir avantaj sağlarken, emniyetin şüphelileri takibini de kolaylaştıracak.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri