Debriyaj Pedalı Neden Yukarı Kavrar?
23/11/2016, 00:00
Debriyaj Pedalı Neden Yukarı Kavrar?

Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirilmesi sağlayan bir aktarma organıdır. Bu aktarma organı ile aracınızın harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde farklı debriyaj modelleri ortaya çıkmıştır.

Debriyajın Görevi

  • İlk hareket sırasında motorun hareketini tekerleklere tedricen ileterek taşıtın sarsıntısız olarak harekete geçişini sağlamak.
  • Taşıt hareket halinde iken vites durumlarını değiştirmek için motordan vites kutusuna hareket iletimini geçici olarak kesmek.
  • Gerekli hallerde motorla güç aktarma organlarının bağlantısını kesmek.

Peki, baskı balatanın bitip bitmediğini nasıl anlayabiliriz?diyorsanız basit bir kaç gözlem ile araç debriyaj balatanızın ya da baskı balatanızın bitip bitmediğini anlamanız için gerekli yolları bu yazımızda sizler için anlattık.

Debriyaj Neden Yukarıda Kavrar?

Debriyaj pedalının yukarıda kavraması, arabanızın kavrama sisteminde bir arıza olduğunun göstergesidir. Debriyaj pedalı yukarı kavrama sorunun en belirgin sebebi ise, baskı balatanın bitmiş olmasıdır.

Baskı Balatanın Bitip Bitmediğini Anlamak

  1. Arabanızı boşa alın ve çalıştırın.
  2. Daha sonra arabanızı 1. Vitese alın ve ayağınızı debriyajdan çekmeden el freni çekin.
  3. Sonrasında yavaş yavaş gaz verin.
  4. Daha sonra ayağınızı debriyaj pedalından yavaş yavaş çekin ve arabanızı hareket ettirmeye çalışın.
  5. Eğer arabanız hareket etmek için çok zorlanmıyorsa ve pedal çok üstlerde olmasına rağmen tatmin edici çekiş yoksa bu baskı balatanın azaldığı anlamına gelir.

Baskı balatanızın bittiğini anlamak için farklı yöntemler de mevcuttur. Örneği, ayağınızı debriyajdan çekmeye yakın süreçteki titremelerden anlayabilirsiniz. Özellikle ilk kalkışlarda zorlanma ve titreme varsa bunu balatalarınız bitmekte olduğuna dair bir işaret olarak kabul edebilirsiniz. Böyle bir durumda baskı balatanın bitmesini beklemeden değişimini yaptırmak, arabanızda daha büyük mekanik hasarların çıkmasını önleyecektir. Baskı balata değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında ise orijinal araba parçası kullanılması gelmektedir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri