Aracınızın daha az yakıt tüketmesi için yapmanız gerekenler
23/11/2016, 00:00
Aracınızın daha az yakıt tüketmesi için yapmanız gerekenler

Son günlerde ciddi artış gösteren yakıt fiyatları araç sahiplerini de oldukça etkilemiş durumda. Peki aracımızı kullanırken daha az yakıt tüketmemiz mümkün değil mi? Rentiva olarak bu yazımızda sizler için az yakıt tüketimi için neler yapmanız gerektiğini derledik.

Yüksek hız yapmayın

Öncelikli olarak güvenli ulaşım için dikkat etmemiz gereken bu kural aynı zamanda yakıt tasarrufu için de kullanıcının dostu olabilecek nitelikte. Aracı ne kadar hızlı kullanırsanız o kadar fazla bir dirençle karşı karşıya kalırsınız ve araç hızlı gidebilmek için daha fazla yakıt tüketir.

Yakıtınızın aracınıza uygun ve kaliteli olduğundan emin olun

Sırf ucuz olduğu için kalitesiz yakıt satılan istasyonlardan alacağınız yakıt size aslında uzun vadede bakıldığında bir kazanç sağlamamakta. Aracınızın verimli çalışabilmesi için motorunuzun temiz olması gerekmektedir. Motorda meydana gelecek olan birikmeler katalitik konvertörün görev yapmasını engelleyeceğinden motorunuzun daha fazla yakıt tüketmesine neden olur.

Yağ filtreleri temiz olmasına özen gösterin

Eğer yağ filtreniz kirli ve eski ise bu motorun verimliliğini düşürecektir. Bu nedenle yağ filtrenizin temiz olmasına özen göstermeniz gerekli. Tıkanmış hava filtreli, kirlenmiş fren balataları da yakıt tüketimini arttıran unsurlar arasında.

Aracınızı doğru viteste kullanın

Eğer aracınızı olması gereken vitesten daha düşük viteste kullanırsanız , araçta % 45’e yakın daha fazla yakıt tüketimine neden olursunuz. Motoru yormamak için aracınızı en uygun viteste kullanmanız gerekir.

Vites değiştirirken erken vites yükseltemeye özen gösterin , bu şekilde kilometre başına daha az krank mili hareketle ilerleme sağlayabilir ve harcanan yakıtın miktarını azaltabilirsiniz.

Gaz pedalını dikkatli kullanın

Hızlı kalkış ve duruşlar ya da ani frenler yapmamaya özen gösterin. Araca olması gerekenden daha fazla gaz vermeyin.

Lastiklerin hava basıncını kontrol edin

Lastiklerin asfalt üzerinde sorunsuz ilerleyebilmesi için gerekli koşulları sağlamaya özen gösterin. Basıncın belirtilen doluluk oranını aşmamasına dikkat edin.  Aksi halde aracın yürüyen aksamı ve konforunu olumsuz yönde etkilemiş olursunuz ve lastiklerin absorbe edebileceği küçük zemin bozuklukları için maksimum enerji sağlamasına neden olarak yakıt tüketimini arttırırsınız.

Ilık havalarda klima yerine fan kullanmaya özen gösterin

Havalar aşırı sıcaklık göstermediği sürece mümkün olduğunca fanları kullanmaya çalışın, gereksiz durumlarda klima kullanmanız aracın yakıt tüketimini arttıracaktır.

Yaz aylarında ise klimayı gerek duydukça açmaya özen gösterin. Yol boyunca sürekli açık tutmak yakıt tüketimini arttıracaktır.

Virajlara kontrollü girmek yakıt tüketiminizi azaltacaktır

Araç kullanımında dikkatli olmak ve virajlarda gerekli kurallara uymak can güvenliğinin yanı sıra yakıt tüketimi içinde etkili unsurlardan biri. Virajlarda yapacağınız frenler araçta enerji kaybına neden olur, aynı zamanda viraja girerken hız düşürüp sonrasında aracı yine hızlandırmak da harcanacak yakıtın artmasına neden olacaktır. Bu nedenle virajlara girerken gerekli kurallara özen göstererek hem can güvenliğinizi sağlamış hem de yakıt tüketiminizi düşürmüş olursunuz.

Yolculuklarınızda aracınıza aşırı yük yüklemeyin

Eğer aracınızda fazla yük taşıyor iseniz yakıt tüketimini de arttırıyorsunuz demektir. Bu durum özellikle ortalamanın üzerinde fren yapılmasına neden olan şehir trafiğinde daha çok etkili olmaktadır.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri