Bursa’da Gezilecek Yerler / 2. Bölüm
20/02/2017, 00:00
Bursa’da Gezilecek Yerler / 2. Bölüm

Bursa, tarih boyunca pek çok devre şahitlik yapmış olmanın verdiği avantajla gezilecek ve görülecek pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahip. Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 4. şehri olan Bursa sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler kadar gelişmiş sanayisi ile de öne çıkıyor. Bursa gezilecek yerler konusunda ise ülkemizin en zengin eserlere sahip şehirlerinden biri. Sizlerle önceki yazımızda Bursa’da gezilecek yerler listemizi paylaşmıştık, bu yazımızda ise Bursa turuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey tarafından 1306 yılında kuşatma altına alınan ve oğlu Orhan Bey tarafından 1326 yılında fethedilen şehir Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti (1326-1365) olma özelliğine sahip. Şehir yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini üzerinde topluyor.

Hafta sonu için 1-2 günlük kaçamak yapıp İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenler için Bursa bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Şehrin büyüsüne kapılmak ve bütün haftanın stresini atmak isteyenler için en uygun araç Rentiva'da hazır. 

Hazırsanız Bursa’da gezilecek yerler listemize kaldığımız yerden devam ediyoruz;

Trilye

Yemyeşil bahçeleri, Rum evleri, tarihi ile Bursa’ya bağlı bir belde Trilye. Hafta sonları ailenizle, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebileceğiniz bir zeytinbağı. Kırmızı kiremitlerle kaplı tek bir çatı gibi görünen mimari doku, dar sokakları ve eski mahalle kültürünü devam ettiren insanlarıyla huzurlu bir tatil beldesi.


Bursa Kent Müzesi

1926 yılında Adliye Binası olarak inşa edilen yapı, 2004 yılında Bursa Kent Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müze ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Şehre dair tüm detayları müzede bulmanız mümkün.


Cumalıkızık Köyü

Bursa gezilecek yerler listemizdeki en popüler gezi noktalarından biri Cumalıkızık Köyü. Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştıran köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemi evi bulunmaktadır. Hafta sonu gezileri için ideal bir yer olan Cumalıkızık’ta güzel bir kahvaltı edebilir, köylülerin sattığı organik sebze ve meyvelerden satın alabilirsiniz.

Bursa Saat Kulesi

Bursa Saat Kulesi ilk olarak Bursa’nın Tophane semtinde, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yakınında yer alan park içinde, Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. Bu ilk Bursa Saat Kulesi, dört kattan oluşan kare planlı bir kuledir. Kesme taşlardan yapılan saat kulesinin ikinci ve üçüncü katlarında ise bir balkon yer almaktadır. Kulenin her cephesinde sivri kemerli bir pencere ve niş, üçüncü katında; şehre bakan yüzünde de yuvarlak kadranlı bir saat bulunmaktadır.

Otomotiv Sektörünün En’leri
Hararet Nedir? Hararet Nasıl Oluşur?
Otomotiv Sektörünün En’leri
Hararet Nedir? Hararet Nasıl Oluşur?