Benzinli Araç Nasıl Az Yakar?
07/08/2019, 06:55
Benzinli Araç Nasıl Az Yakar?

Çok fazla yakıt tüketen bir araç gereksiz yere cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olur. Ayrıca, ortaya çıkan gazlar sebebiyle de çevre kirliliği yaşanmaktadır. Bu nedenle yapılabilecek birkaç kontrol, düzenli bakımlar ve uygulanabilecek birkaç kritik bilgi yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Peki benzinli araç nasıl az yakar? Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Şimdi bu konuyu ele alıp, farklı önerilerde bulunacağız.

İşte Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bir aracın yakıt performansının düşük olmasının çeşitli sebepleri vardır. Bu sebepleri ortadan kaldırdıktan sonra kolaylıkla yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Lastik Basıncını Kontrol Edin


Sadece benzinli araçlar için değil, tüm araçlar için geçerli olan lastik basıncı, aracın zemine uyguladığı yükü kontrol eder. Düşük veya yüksek lastik basıncı yakıt performansını olumsuz etkileyebileceği gibi aynı zamanda da kazalara sebebiyet verebilir.

Lastik basıncını kontrol için tamirciye gidebileceğiniz gibi yakıt istasyonlarında bulunan basınç cihazlarından da faydalanabilirsiniz.

Doğru lastik basıncını genel olarak araçların el kitapçıklarında bulabileceğiniz gibi online olarak da elde edebilirsiniz.

Gereksiz Ağırlıkları Kaldırın


Gereksiz yüklerin sürekli araçta bulunması araca olumsuz etki edebileceği gibi aynı zamanda yakıt performansı konusunda da negatif sonuçlar ortaya koyar. Bu nedenle sürekli kullanılmayan ağırlıkların araçta bulundurulmaması önerilir.

Ara Gazı Vermekten Kaçının


Aracı çalıştırdıktan sonra veya araç hareket halindeyken ara gazı vermek, diğer yakıt türlerine göre benzinli araçlarda daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır.

Klima Kullanımını Düşürün


Benzinli araçlarda klima kullanımı, diğer yakıt türlerine nazaran daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır. Öyle ki, 100 kilometrede ortalama 1,5 - 2 litrelik ekstra yakıt tüketimi söz konusu olabilir.

Yakıt Seçimi (Pis Yakıtlar, İstasyon Tercihi)


Yine aracın kitapçığında en doğru yakıt seçimi için çeşitli bilgiler verilmiş olmakla birlikte yakıt alacağınız istasyonu da iyi seçmeniz gerekir. Elbette diğer yakıt türleri içinde bu durum geçerli olsa da benzinli araçlarda yakıtın temiz olması oldukça önemli bir konudur.

Yakıtı Alacağınız Saat


Benzinli araçlarda yakıtı havanın soğuk olduğu saatlerde almayı tercih edin. Benzin, soğuk havada daha yoğun ve ağır olur. Bu da daha verimli olmasını sağlar. Yaz aylarında sabah saatleri ile gece saatleri tercih edilebilir.

Yakıt Kapağını Kontrol Edin


Yakıt kapağının doğru şekilde yerine oturduğundan emin olmalısınız. Çünkü benzin uçucu bir maddedir ve olası bir boşlukta kolayca kendi kendine tükenebilir. Bu durum yakıt performansının düşmesine ve maddi kayba yol açacaktır.

Rölanti Ayarını Yaptırın


Genel kanıya göre rölanti, yakıta etki etmiyor olsa da bir araç rölantideyken de yakıt tüketimine sebep olacaktır. Yani yüksek rölantide çalışan araçların yakıt performansı olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle serviste rölanti ayarının minimum seviyeye çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Verimli Sürüş Teknikleri

Yakıt performansını düşüren en önemli etkenlerden biri de sürüş tekniğidir. Aracı sürerken, aykırı bir hareket sadece kaza gibi durumlara değil aynı zamanda yakıt performansında da olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Örneğin düşük devirde yüksek hız, düşük viteste yüksek hız, yüksek viteste düşük hız gibi durumlar yakıt performansını düşürebileceği gibi aynı zamanda da aracın ömrüne de etki etmektedir. Kısaca aracı doğru devirde kullanmak hem aracın sağlığı hem de yakıt performansı açısından önemlidir.

Benzinli aracın az yakması için sabit bir hızda ilerlemek ve durmak gerektiği zamanda hızı yavaş yavaş düşürerek durmak yakıt performansına olumlu etki edecektir. Unutmayın her fren aracın ekstra enerji harcamasına sebep olur.

Yokuş yukarı araç sürüşü yakıt tüketimini arttıracaktır. Bu nedenle yokuş öncesi yollara hız düşürmeden girmek yakıt performansını artıracaktır.

Araç kullanırken pencereleri kapatmanız önerilir. Açık pencereler sürtünmeyi arttıracak ve aracın aerodinamiğini bozacaktır. Bu da çok düşük değerlerde bile olsa yakıt performansı üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır.

Düzenli Bakım Yaptırın


İstanbul’da Görmeniz Gereken 10 Plaj
Rentiva ile Daha Fazla Kiralama Talebi Alabilmek İçin 8 İpucu
İstanbul’da Görmeniz Gereken 10 Plaj
Rentiva ile Daha Fazla Kiralama Talebi Alabilmek İçin 8 İpucu