Begler Yerli Elektrikli Araç İçin İddialı
16/02/2017, 00:00
Begler Yerli Elektrikli Araç İçin İddialı

Elektrikli araçların dünya genelinde yaygınlaşması ve otomotiv devlerinin elektrikli araç sektöründeki yarışı git gide artarken, Türkiye’de yerli elektrikli araç üretmek için çalışmalara başlamıştı. Hisarlar ve Gate firmaları ortaklığı ile Kasım 2012 de kurulan Begler AŞ.'nin hedefi sadece elektrikli araçlar üretmek.

Firma, pazar araştırmaları sonucu Türkiye’nin ihtiyaç analizini yaptı ve 15 farklı ilden 30’un üzerinde bilim adamıyla fikir alış verişi içerisinde bulunan firma ürettiği ilk araba ile 160 km yol yapabildi. Yerli elektrikli araç Begler’ in 2017’de yollarda olması bekleniyor.

BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız yaptığı açıklamada, bir elektronik firmasında çalışırken iki yıl önce Eskişehir’de önemli bir otomotiv firmasıyla iş birliği yapmaya karar verdiklerini belirterek, bu sırada TÜBİTAK tarafından elektrikli otomobil çağrısının yapıldığını kaydetti.


Bunun üzerine 2013 yılının mayıs ayında firmalarını kurduklarını ifade eden Yıldız, ”O günden bu yana yeni otomobil fikrinin oluşturulması üzerine çaba sarf ediyoruz. TÜBİTAK çağrısına iki farklı ürünle hazırlık yaptık. Spor bir model ve aile tipi modelle… Üniversitelerdeki akademisyenlerin desteğiyle üç farklı ilde bir pazar araştırması yaptık. Türk insanının, otomobilden ne beklediğini araştırdık. Bundan sonra bir fizibilite çalışmasına giriştik. Fizibilite doğrultusunda çok amaçlı bir otomobilin yapımı için çalışmalara başladık. Bu çalışmada 15 farklı üniversiteden 30’dan fazla akademisyenle çalışıyoruz. Bataryasından motoruna, aydınlatma sisteminden iç döşemesine kadar birlikte çalıştığımız 11 farklı iş ortağımız var. Bu otomobili hem Eskişehir’in hem de Türkiye’nin bir markası olarak Uluslararası pazara sunmayı hedefledik. Bu araç Türkiye’nin otomobilidir. Araçta çok yenilikçi teknolojiler kullanıyoruz. Aracımızı yenilikçi teknik özelliklerle kurguluyoruz. Aracımız iyi bir menzile sahip. Otomobil tam şarjla 160 kilometre yol kat edebiliyor. Batarya kapasitemiz ve menzil ile ilgili geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Akademisyenlerimiz ile gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde araç ağırlığında devrim niteliğinde çözümleri pazara sunacağız.”  şeklinde açıklamada bulundu.


Bataryaların ham maddesi olan lityumun ve bazı elektronik devreler gibi malzemelerin Türkiye’de bulunmaması nedeni ile üretimin tamamı yerli yapım olmuyor. Buna rağmen %88 lik bir yerli üretim rasyosunu yakalayan Begler AŞ nin en ciddi hedefi ise bataryaları tamamen yerli teknolojilerle üretmek.

Üretilen  yerli elektrikli aracın üst yapısı tamamen kompozit malzemeden yapılıyor ve yerli elektrikli araç, daha önce üretimi denenen yerli otomobil Devrim’den de izler taşıyor.

Firma şu an 3 farklı model üzerinde çalışıyor

Uzoq geniş iç hacmi ve konforlu koltuklarıyla aile arabası olarak tasarlanmış. 850kg ağırlığında olan araba 30 dakika gibi kısa bir sürede şarj olup 165 km yol gidebiliyor. 73 beygir gücünde tasarlanan Begler Uzoq 4 yolcu taşıyabilecek. UzoqS ise Uzoq un spor versiyonu. Aynı altyapıya da sahip olsa farklı görünüşü ile daha iddialı olan bu model dinamizm ve sürüş keyfi vaat ediyor. Begler AŞ nin araba ve motosiklet mantığını birleştirerek çizdiği TR1 Concept ise 1 şoför ve 1 yolcu taşıyabilen üç tekerlekli bir araç. Şehir içini hedefleyen bu konsept 600 kg ağırlığında ve 60-80 km/s sürat yapabiliyor. 100-120 km lik menzili olacağı bildirilen aracın ise 13 beygirlik bir gücü var.

Görünüşü Benzese de Elektrikli Araçların Kaderi Devrim Arabalarından Farklı Olacak

Melih Yıldız yaptığı açıklamada “Amacımız tamamen yerli bir otomobil yapmak. Ancak hammaddelerden dolayı yüzde 100’ü sağlayamıyoruz. Otomobilimizde yerlilik oranımız yüzde 88’in üzerindedir. Ülkemizde batarya hammaddesi lityum üretimimiz yok. Bunu yurtdışından alıyoruz. Bataryanın üretimini yerli olarak geliştireceğiz. Bazı elektronik devre elemanları gibi yurtdışından almak dışında alternatifi olmayan bileşenler var. Bu aracın üzerindeki tasarımın ve ana bileşenlerin tamamı yerli olacak. Burada en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi, kazandığımız bilginin, şirketimiz ve markamız pratikleri olarak kazanılmasıdır. Bundan yıllar sonra da yeni bir otomobili müşteriye sunduğumuzda ‘BEGLER yapmış yine’ denmesini istiyoruz. Aracın kompozit tasarımı ve tüm sayısal analizleri tamamen yerli ve iş ortaklarımız tarafından yapılıyor.

Aracın tüm elektrik donanımı tamamen yerli tasarım. Aracın motoru, tamamen özgün olacak. Tüm yürür aksamı, burada tasarladık. Sanayi-akademi işbirliğini sağlıyoruz. Eskişehir’in akademik alt yapısının zengin olması bizi rahatlatıyor. Aracın klima dahil tüm konfor aksamları yerli. Klima konusunda dünyada çok az firmanın gizli gizli çalıştığı bir konuda yatırım planımız var. BEGLER‘in çizgilerinden Devrim otomobilinden çok fazla çizim kullandık. Biz de Eskişehirli’yiz biz de olabildiğince tümü yerli ilk seri üretim elektrikli otomobil olmaya adayız. İnşallah kaderimiz Devrim’den farklı olacak. ” dedi.

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak