Audi’den Yeni Elektrikli Otomobil Konsepti: E-Tron Sportback
08/05/2017, 00:00
Audi’den Yeni Elektrikli Otomobil Konsepti: E-Tron Sportback

Audi yeni elektrikli otomobil konsepti Gran Turismo Audi E-Tron Sportback'in tanıtımını gerçekleştirdi. Tek şarjla 500 kilometre yol yapabilen Audi'nin yeni elektrikli otomobili heyecan verici tasarımı ile de ilgileri üstünde toplamayı başardı. E-Tron Sportback'te yan aynalar yerini ufak kameralara bırakmış durumda. Hava sürtünmesini ve rüzgar sesini azaltan teknolojisi sayesinde, yan aynalarda yaşanan kör nokta sorunu da tamamen ortadan kaldırılmış oluyor.

Elektrikli otomobil pazaranın lider isimlerinden biri olan Audi, yakın zamanda Amerika'nın lider otomobil üreticisi oalrak büyük bir yükseliş gösteren Tesla'nın Model X'ine rakip olarak geliştirdiği E-Tron Sportback ile adından daha çok söz ettireceğe benziyor. Spor bir tasarıma sahip olan E-Tron Sportback, 4.5 saniyede 100km hıza olaşabiliyor. Çin'de gerçekleştirilen Auto Shangai otomobil fuarında tanıtımı yapılan yeni konsept araç E-Tron Sportback, 320 kW'luk bir elektrik motoruna sahip.

E-Tron Sportback Aydınlatma Teknolojisi İle de Dikkat Çekiyor

Aracın aydınlatma teknolojisi de dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor. Otomobilin ön ve arkasında yer alan ve dijital olarak kumanda edilen Matrix LED üniteleri sayesinde büyüleyici bir aydınlatma sağlıyor. Miniscule Digital Matrix projektör adı verilen teknoloji sayesinde otomobilin önünde yer alan yolu işaretleyerek, ışığı dış ortamla iletişim kurmak için kullanılabilecek esnek ve dinamik bir araca dönüştürüyor. Gün içerisinde farların altında yer alan tek çerçeveli ızgaranın her iki taragında bulunan ve her biri 250 LED'den oluşan iki geniş aydınlatma düzeneği otomobil hareket halindeyken dahi dikkat çekici sinyal ve işaretler yardımı ile iletişim kurulmasını da sağlıyor.

Araçta 3 Ayrı Elektrik Motoru Yer Alıyor

Audi E-ron Sportback, biri ön ikisi arka aksta yer almak üzere toplamda üç elektrik motorundan oluşuyor. Bu sayede yüksek performanslı araçta coupé otomobile, quattro dört tekerlekten çekiş sistemi devreye giriyor. Sahip olduğu güçlü motor yapısı sayesinde, araç 0'dan 100 KM'ye 4,5 saniyede çıkıyor.

Aracın sahip olduğu 95 kilovatlık enerji kapasiteli bataryası sayesinde 500 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip. Aracın sahip olduğu E-Tron konseptinde, sıvı soğutmalı lityum-iyon bataryası yolcu bölmesinin hemen altında iki aksın arasında yer alıyor. Otomobilin ağırlık merkezini aşağıya çeken bataryanın konumu, aynı zamanda ön ve arka aksşar arasındaki yük sağıtımını da 52.48 seviyesibe getirerek segmenttindeki rakip araçlarına kıyasla daha üstün bir sürüş dinamiği ve güvenlik kazanmasını sağlıyor. Aracın bataryası ise alternatif akım ve doğru akım için girişi bulunan kombine şarj sistemi aracılığı ile şarj ediliyor.

2017'nin İlk 3 Ayında Otomobil Satışları %7 Düştü
Pamukkale Üniversitesi'nin Elektrikli Otomobiline Yerli Motor
2017'nin İlk 3 Ayında Otomobil Satışları %7 Düştü
Pamukkale Üniversitesi'nin Elektrikli Otomobiline Yerli Motor