Araçta Rot Balans Ayarı Nedir?
20/02/2017, 00:00
Araçta Rot Balans Ayarı Nedir?

Araç sürüşünün kaliteli ve güvenli olması adına büyük önem taşıyan ve araç yol performansını direk etkileyen Rot balans ayarı nedir? Rot balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır? vb. rot balans ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot Balans Ayarı; aracın üzerinde yer alan ön takım diye adlandırılan ön lastiklerinin yön durumu ve ağırlığın her noktaya uygun bir biçimde dağılması için gerekli olan ayarın ismidir.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerlerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan ayardır, rot ayarı sayesinde araç direksiyonun çevrildiği yöne doğru hareket eder.

Rot Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uzun ve düz bir yolda seyir halinde iken aracınız sağa veya sola çekme yapıyor ya da sağa ve sola dönüşlerde lastiklerden ses geliyor ise bu rot ayarında bir sorun olduğunu gösterir. Benzer şekilde yine araç lastiklerinizin yan taraflarında aşınma gözlemliyorsanız bu yine aracınızın rot ayarları ile ilgili bir sorun yaşadığınızı gösterir.

Aracınızın rot ayarlarını her 5-10.000 km’de bir ve 10.000 km yağ değiştirme işlemi sırasında mutlaka yaptırmalısınız. Bu can ve mal güvenliğiniz için oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. 

Balans Nedir?

Balans, araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultularının birbirine eşit olması durumudur. Balans, aracın seyir halinde iken dengede gitmesini sağlar. Bu nedenle de yine güvenli sürüş için büyük önem arz eden bir diğer bölümdür.

Aracın uzun yolda seyir halinde iken titreme yapması balans ile ilgili bir sorun olduğunun en önemli işaretlerinden biridir. Araç seyir halinde iken tekerleklerin birbiri ile uyumsuz çalışması ve ayarsız olmasına bağlı olarak titremeye sebep verir ve aracın denge sistemi bozulur.

Aracın balans ayarı rot ile birlikte yapılmaktadır. Bu nedenle rot balans bakımı diye adlandırılır. Bu nedenle balan ayarlarınızı da, rot ayarında olduğu gibi her 5-10.000 km’de bir ve 10.000 km yağ değiştirme işlemi sırasında mutlaka yaptırmalısınız.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Otomotiv Sektörünün En’leri
Hararet Nedir? Hararet Nasıl Oluşur?
Otomotiv Sektörünün En’leri
Hararet Nedir? Hararet Nasıl Oluşur?