Aracınızda Yapabileceğiniz Kontroller Nelerdir?
23/11/2016, 00:00
Aracınızda Yapabileceğiniz Kontroller Nelerdir?

Arabanızın bazı bakım ve kontrollerini kendiniz de yapabilirsiniz. Servise gitmeden aracınızda kendi başınıza yapabileceğiniz bazı kontrol yöntemleri mevcut. Peki aracınızda yapabileceğiniz kontroller nelerdir? Arabanızla oto servise gitmeden yapabileceğiniz bakım ve kontrolleri bu yazımızda anlattık.


Motor soğutma suyu kontrolü

Motor soğutma suyu, sıcak havalarda oldukça çabuk eksilebilir. Motor kaputunun altında bulunan, motor soğutma suyunu kontrol edip, antifrizli su ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız suyun kireçsiz su olmasına özen göstermelisiniz, antifriz katkılı su kullanmak sizin için daha faydalı olacaktır.


Motor yağ seviyesi kontrolü

Zamanla ısınan ve soğuyan motor yağında sıcaklık farkına bağlı olarak eksilme olabilir. Bu nedenle motor yağ çubuğunu çıkararak üzerindeki çizgiden, işaretli yere kadar olan kısım kontrol edilmelidir. Eğer yap seviyesi bu çizginin altında kalıyorsa, araca motor yağı eklenmelidir. Yağ ekleme sonrasında araç çalıştırılıp, sonrasında stop ettirilerek, yağın dibe çökmesi beklenmektedir. Ardından ölçüm işlemi tekrar edilerek, eğer eksik varsa yeniden yağ eklenerek işlem tekrarlanmalıdır.


Lastik hava basıncı kontrolü

Aracın yol tutuşu ve yakıt tüketimini direk olarak etkileyen lastik basıncının kontrolü oldukça önem taşımaktadır. Üretici firmanın önerdiği lastik basınç oranlarını şoför kapısı tarafındaki bant üzerinden kontrol edebilirsiniz. Üreticinin belirlediği hava değerlerini girerek, lastik sibobuna pompa ucunu bağladığınızda, dijital lastik pompası ekranında mevcut hava değerleri görülecektir. Bu şekilde pompa, fazla havayı boşaltacak ve eğer eksik varsa, girdiğiniz değerler kadar lastiğinizi şişirecektir.

El freni kontrolü

Aracın kullanımı sonrası zamanla yıpranan kampanalar veya arka fren disk – balata seti, el freninin performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda el freni bir kaç diş çekilmeli ve tutma performansı kontrol edilmelidir. El freni birkaç diş çekili olmasına rağmen gitmesi söz konusuysa ya da el freni çok yukarıdayken arka tekerlerin tam kilitlenmesi gerçekleşiyorsa, ya fren teli gevşemiştir ya da fren balatasının değişmesi gerekmektedir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri