Araç Yüzeyindeki Çizikler Nasıl Giderilir?
23/11/2016, 00:00
Araç Yüzeyindeki Çizikler Nasıl Giderilir?

Araç yüzeyindeki çizikler, ağaç sürtmesi, taş, mıcır sıçraması, aracı bir yere sürtme vb. gibi pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Araç kaportasında oluşan çizikler hem kötü bir görüntüye hem de aracın değer kaybetmesine neden olur. Zamanında müdahale edilmeyen kaporta çizikleri ise bir süre sonra derinleşebilir ve kalıcı bir hal alabilir.

Aracınızın kaportasında çizik oluşmaması için; aracınızı otoparklarda dar bölgelere, ağaç dallarının sık olduğu yerlere yada sık araç parkı yapılmamış olan yerlere koymamanız gerekir. Aracınızı dar alanlarda kullanırken dikkatli davranmanız da sürtmeye bağlı olarak oluşabilecek çiziklerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Gösterdiğiniz tüm dikkate rağmen aracınızda sizin dışınızda gelişen nedenlerden dolayı oluşan kaporta çizikleri görülebilir.

Peki “kaportadaki çizikler nasıl giderilir?” "çiziklerin oluşmaması için ne gibi önlemler alınabilir?” Bu yazımızda aracınızda oluşabilecek çizikleri ortadan kaldırabilmeniz için yapılması gerekenleri sizin için yazdık.

Polisaj Makinesi Çözüm Olabilir

Arabanızda meydana gelen çiziklerin bir kısmı kimyasal maddeler ile bir kısmı ise polisaj adı verilen makine yardımı ile giderilebilmektedir. Diğer bir yöntem olarak ise pasta cila çiziklerin kapatılmasına etki etmektedir.


Araçta Oluşan Çiziğin Derinliğini Belirleyin

Araç boyası 4 katmandan oluşmaktadır, bu nedenle çiziğin hangi katmanda olduğunu belirlemek, düzeltip düzeltemeyeceğimizi anlayabilmek için önemlidir. Bunu anlayabilmek için tırnağınızı çiziğin üzerinden dik bir açı ile geçirin eğer tırnağınız takılmıyor ise çiziği kendiniz temizleyebilirsiniz demektedir.

Çiziği Temizlemeye Başlamadan Önce Aracınızı Yıkayın

Araçtaki tozları temizlemeniz, oluşan çiziğin derinleşmesine engel olacaktır.


Çizik Çok Derin Değil İse Aracınızın Rengine Uygun Çizik Kalemi Kullanın

Aracınızda oluşan çizik fazla derin değilse, çizik kalemi ile kapatmanız mümkün olacaktır. Öncelikli olarak aracınızın rengine uygun rengi bulup sonrasında aracınız üzerinde oluşan çizikleri bununla boyayabilirsiniz. Çizik kalemini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise boyama işlemi sırasında çiziğin dışına taşmamanız olacaktır. Kaportada çizik olmayan yeri boyamanız halinde çizik kalemi kaporta üzerinde leke bırakacaktır. 

Derinliğin boyutuna göre zımpara veya doğrudan cila kullanmanız gerekebilir.

Aracınızda oluşan çiziğin derinliği hafif ve düzeydeyse doğrudan pasta cila ile çiziği ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer orta derece veya ağır bir çizik söz konusu ise öncelikli olarak zımpara ile çizik yüzeyinin zımparalanması gerekir. Böylelikle etrafındaki boyanın derinliği belli düzeyde eşitlenmiş olur.


Pasta ve Cila Uygulayarak Çiziği Ortadan Kaldırabilirsiniz

Öncelikli olarak pasta cilayı çiziğin oluştuğu alana yaymanız gerekecektir. Bunun için cila makinesini en düşük ayarda çalıştırarak 15 saniye boyunca cilayı yayabilirsiniz. Daha sonra hızı arttırıp yavaş hareketler ile makineyi ileri-geri ve sağa-sola hareket ettirerek kaportayı cilalayın. 1 dakika ara ile yüzeyi kontrol edin. Eğer işlem esnasında yüzey çok ısınırsa su ile soğutmayı ihmal etmeyin.

Söz konusu işlemler için yeterli bilgi ve malzemeye sahip değil iseniz mutlaka uzmanlardan destek alın.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri