Silecek Nasıl Değiştirilir?
16/02/2017, 00:00
Silecek Nasıl Değiştirilir?

Sağlıklı ve güvenli bir sürüş için yolu ve çevrenizi net bir şekilde görebilmek büyük önem taşır. Bu nedenle sileceklerin düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Ancak silecekler çok çabuk zarar görebildiğinden en az 3 aylık periyotla dahilinde kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda değiştirilmelidir. Silecek değişimi yol güvenliği için oldukça önemli bir adımdır. Silecek değişimi nasıl yapılmalıdır? sorusunu sizin için yanıtladık.

Uygun sileceğin seçimi

Silecek değiştirme işlemine başlamadan önce aracınız için en uygun sileceği seçtiğinizden emin olmalısınız. Doğru sileceği seçmek için arabanın kullanım kılavuzunda yer alan silecek özelliklerini okumanızda fayda var, dilerseniz bu konuda bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Silecek, altta ve üstte olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşur. Altta kalan kısım silecek kolu , üstte yer alan kısım ise silecek süpürgesi olarak adlandırılır. Seçeceğiniz yeni sileceğin süpürge boyu eskisi ile aynı olmalıdır.

Uygun sileceği seçtikten sonra sileceği takma işlemine başlayabilirsiniz.

Aracınızdaki değiştirmek istediğiniz sileceği dik konuma getirin. Daha sonra orta kısımdaki klipsi açın ve hafif bir şekilde aşağıya ve kendinize doğru çekerek çıkarın. Çıkardığınız sileceğin yerine, yeni aldığınız sileceği aynı şekilde klipse takın ve sileceğin rahat bir şekilde hareket edebildiğinden emin olduktan sonra klipsi sıkıştırın. Yeni aldığınız sileceğin koruyucusunu da çıkardıktan sonra, kullanıma hazır duruma getirmiş olacaksınız.

Silecekler hakkında dikkat etmeniz gereken bazı konular:

Aracınıza uygun olmayan silecekleri asla kullanmamalısınız.

Sileceklerinizi daha uzun süre kullanabilmek için, aldığınız yeni sileceklerin orijinal olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer aracınızın arka camında da silecek varsa, onları da aynı periyodik süreç içerisinde kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz.

Sileceğinizin uzun ömürlü olması adına silecek kullanıldığınız ön ve arka cam üzerinde yabancı maddeler olmamasına özen gösterin. Bu şekilde aynı zamanda camlarda oluşabilecek çiziklerin de önüne geçmiş olursunuz.

Kış mevsiminde araç camında biriken karları silecekler ile temizlemeyin. Aksi halde sileceğinizin ön tarafında bulunan lastiğin keskinliğine zarar verirsiniz ve bu da araç camında çiziklere neden olur.

Sileceklerinizi en az 6 ayda bir mutlaka değiştirmeye dikkat edin.

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak