Polen Filtresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
16/02/2017, 00:00
Polen Filtresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Polen filtresi, dışarıdan içeriye girmeye çalışan toz, polen, toprak, sanayi dumanı vb. birçok kiri tutarak yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmasını önleyen parçadır. Toz toplama sistemlerinden olan polen filtreleri, aracınızın içerisindeki havanın temiz kalmasını sağlar.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ısınan havalar araçlar için de belli problemlere neden olabiliyor. Araçlar yaz mevsiminde diğer mevsimlere göre daha çok toz toplar ve daha fazla kirlenir. Bu durum ise başta radyatörler olmak üzere arabanın pek çok aksamında soruna neden olabilir.

Yaz Bitimi Bakım Yapılmalı


Yaz bitiminde mutlaka yapmanız ve ihmal etmemeniz bakımlar hakkında şimdiden bilgi toplamak sizler için de daha faydalı olacaktır. Aracınıza dışarıdan girmesi mümkün olan polen, toprak, toz ve duman gibi etmenler zamanla araçtaki havalandırma, soğutma ve ısıtma gibi sistemlere zarar verebilir. Bu neden ile oluşabilecek arızaların önüne geçmek için araç bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir. Polen filtresinin temizlenmesi özellikle alerjisi ya da kronik rahatsızlığı olan insanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Aracınız 2000 model yada daha yeni bir araçsa, bu araçta kabin filtreleri büyük ihtimalle bulunmaktadır. Birçok kişinin varlığından bihaber olduğu kabin hava filtresi koku, duman, is vb. faktörleri devre dışı bırakılmak için tasarlanmıştır. Temizlenmeyen bu filtreler farkında olmadan araç içerisindeki kirli havayı solumamıza neden olur. Aracımızdaki filtreyi temizlemek ve yenilemek için teknik destek almanızda önem vardır.

Polen Filtreleri Kaça Ayrılır?

Polen filtreleri “Düz Polen Filtresi” ve “Aktif Karbonlu Polen Filtresi” olarak ikiye ayrılır. Düz filtreler toz, polen ve bakterileri engellerken, aktif filtreler pis koku ve zararlı gazları engeller. Karbonlu filtrelerde havanın temizlenmesi, üst kısımdaki özel karbon kaplama sayesinde daha iyi yapılır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Polen filtresi yılda iki kez olmaz üzere yol şartlarına göre 10.000 ve 15.000 km’lerde değiştirilmelidir. Çok tozlu yollarda araç kullanımlarında ise daha önce değiştirilmelidir. Polen filtrelerinin değiştirilmemesi halinde, araç içindeki hava kalitesi oldukça fazla düşecektir. Camların erken buğulanmasından polen filtresinin değişme zamanı geldiğini de anlayabilirsiniz. Polen filtrenizi değiştirmemeniz hem sağlığınızı tehdit edecek hem de sistemin düzgün çalışmasına engel olarak fazla yakıt tüketimine yol açacaktır.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak
21 Nisan TRT Radyo 1 Girişimci Türkiye Konuğu: Garajyeri.com
Yeni ehliyetler nasıl alınacak