Araç Paylaşımı Neden Yaygınlaştı?
23/11/2016, 00:00
Araç Paylaşımı Neden Yaygınlaştı?

Şehir yaşantısı içerisinde hızla artan araç kullanımı beraberinde çevre kirliliği, trafik sıkışıklığı, park yeri problemi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Toplu taşıma ve yollarda yapılan iyileştirmelere rağmen özel araç kullanımında var olan aşırı kullanımın önüne geçilemedi. Bu nedenle de tüm dünyada “Ulaşım Talep Yönetimi” yaygınlaşmıştır. Gereksiz özel araç kullanımının önüne geçilemedikçe “araç paylaşımı” konusu gündeme gelmiştir.

Araç Paylaşımı Nedir?

Araç paylaşımı (car-sharing); özel araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği maliyetten kurtularak, araç kullanımından elde edilen faydadan yararlanmayı sağlar. Araç paylaşımı dahilinde araç sahibi, kullanacağı güzergah ile aynı güzergaha gidecek olan kişileri aracına alıp birlikte yolculuk yapabileceği gibi, sabit, yıllık veya kiralama karşı ücret talebi ile aracını filo şirketlerine vererek de işletebilir. Ancak aracını filoya verme durumunda, anlaşma süresi boyunca araç sahibi aracını dilediği zaman kullanamayacağı için  bir araç paylaşım sistemine dahil olmak daha faydalı olacaktır.

Araç Paylaşım Sistemi Nasıl İşler?

Araç paylaşım sistemleri araç sahipleri ve araç ihtiyacı olan kişileri bir araya getirir. Araç sahibi aracını kullanmadığı zamanları belirleyerek araç paylaşım sistemi üzerinden kiraya verip gelir elde ederken, bir yandan da araç kullanımına bağlı olarak yaşanan çevre kirliliği, trafik vb. sorunları azaltmış olur.

Araç ihtiyacı olan kişiler ise kendilerine yakın bölgelerden istedikleri özelliklere uygun araçları kiralayarak özel araç konforunu yaşama imkanını bulur. Araç paylaşımı; oto kiralama sistemine benzer yanlara sahip olmasına rağmen, saatlik kiralama imkanı, yakınlık, kısa süre içerisinde kiralama işlemini gerçekleştirebilme, 7/24 hizmet alma şansı gibi kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca elden imzalanan evraklar gibi güvenlik açığına neden olan prosedürlerden de kiracıyı kurtarır.

Araç paylaşımını tercih eden kullanıcılar hem bir başkasına fayda sağlamış oluyor hem de ek gelir elde edebiliyorlar, araç ihtiyacı olan kişiler ise kendilerine en uygun arabayı en hızlı ve en kolay şekilde kiralayıp kullanma şansı elde ediyorlar. Tüm bu imkanlar düşünüldüğünde dünya genelinde araç paylaşımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Türkiye’de Araç Paylaşımı

Dünyada hızla yaygınlaşan araç paylaşım hizmeti için Türkiye’de  Rentiva.com, kişiden kişiye araç kiralama hizmeti konusunda bir ilki sağladı. Araç sahipleri boşta duran araçlarını sistem üzerine kaydederek ek gelir elde ederlerken, araca ihtiyacı olan kişiler ise Rentiva’da üye olarak kendilerine en uygun ve en yakın aracı sahibinden direk kiralama şansı elde edebiliyorlar. Rentiva’nın sağladığı bu olanak sayesinde araç kiralamak daha ekonomik bir hal alırken, araç kullanımının daha verimli hale gelmesi ile de çevreye verilen zarar büyük oranda azaltılmış oluyor.

Kullanılmayan kaynakların verimli bir şekilde yeniden kazandırılmasını hedefleyen Rentiva’da araç sahipleri araçlarını online olarak günlük, aylık ya da saatlik kiralayabilme imkanına sahip. Kiracılar lokasyon tabanlı Android ve IOS uygulamaları ile anlık ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabiliyorlar. Aracını kullanmayan araç sahipleri aylık ortalama 1.500 TL ek gelirelde edebiliyorlar. Kiracılar isterlerse aracı sahibinden direk ya da kapılarına teslim alabiliyorlar.

Rentiva.com üzerinden aracınızı kiraya vermek hakkında bilgi almak için buraya , ihtiyacınıza uygun aracı kiralamak için buraya tıklayabilirsiniz.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri