Araç Lastik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?
01/12/2016, 00:00
Araç Lastik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin en önem verdiği konulardan biri hiç kuşkusuz araç bakımıdır. Elbette araç bakımının birçok aşaması vardır. Bu aşamaların da her birinin önemi ayrıdır. Ancak araç lastiğinin önemi yola çıkıldığında anlaşılır. Elbette lastik çeşitleri mevsimlere göre, yola göre veya havaya göre değişkenlik gösterir. Ancak bu uygulamaya uyan kimseyi görmek zordur. Günümüzde genel olarak bu ayrımı görmemekteyiz.


Günümüzde lastik çeşidi dediğimizde aklımıza kış lastiği ve yaz lastiği gelmektedir. Evet birçok açıdan işe yaramaktadır. Fakat bu da yeterli olmamaktadır. Lastik bakımlarınızı doğru ve zamanında yaptırmak en önemli hususlardan biridir.

Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Bu konuya farklı açılardan bakmamız gerekebilir. Yani elbette kış lastiği, yaz lastiği gibi lastikler bulunuyor. Ancak bir de farklı lastik türleri var. Bunlara bakalım.

Çapraz katlı lastikler (İç Lastikli)


İlk lastik teknolojilerinden biri olan çapraz katlı lastikler, bu isme iç kısmında çapraz olarak gerilen Kord adı verilen iplikler sayesinde kavuşmuştur. Üzerinde yer alan kauçuklar sertleştirilmiştir. İçerisinde çapraz olarak atılan iplikler sayesinde mukavemeti artırılmıştır. Bu da hasar görme olasılığını düşürmektedir.

Tubeless ve Tube-type Lastikler (İç Lastiksiz)

Tubeless adı verilen lastiklerde iç lastik bulunmamaktadır. Bunun yerine jant bağlantı noktaları daha kalın tutularak mukavemeti artırılmıştır.

İç Lastikli ve İç Lastiksiz Lastik Türleri Arasındaki Farklar

İç lastikli lastikler;


  • Ekonomiktir.
  • Kolay bulunur.
  • Konforsuzdur.
  • Yük bakımından ağırdır.


İç lastiksiz lastikler;


  • Yük bakımından hafif.
  • Düşük hava basıncı ile kullanabilme.
  • Daha iyi yol tutuşu.
  • Pahalı.
  • Yama yapması zor.

Araç Lastikleri Üzerinde Yer Alan Rakamlar

Araç lastiklerinin, bisiklet lastiklerinin üzerinde çeşitli harf ve sayılar yer almaktadır. Bunu farketmeyen yoktur sanırım. Bu rakamlar ve harfler lastiklerin genişliği, çağı, jant uyumluluğu, yük ve hız endeksi gibi birimleri ifade eder.


Bu konuyu bir örnek ile açıklayalım. Üzerinde 125/45 R 16 86H yazan bir lastik düşünelim ve bu bilgileri açıklayalım. Burada 125 taban genişliği, 45 yanak yüksekliğini ifade eder. R harfi Radyan bir lastik olduğunu ifade eder. 16 ise jantın inç değerini ifade etmektedir. 86 rakamı ise yük endeksini ifade eder ki bu da bir çizelgeye bağlıdır.


Yük Endeksi

Tekerlek Başına Düşen Kilo

80

450

81

462

82

475

83

487

84

500

85

515

86

530

87

545

88

560

89

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
Elektrikli ve Hibrit Araçların Ses Çıkarması Zorunlu Olacak
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
Elektrikli ve Hibrit Araçların Ses Çıkarması Zorunlu Olacak