Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek
23/11/2016, 00:00
Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek

Hava kirliliğinin hayatımız üzerinde pek çok olumsuz etkisi var. Kentlerde hızlı nüfus artışı ve buna paralel olarak artan motorlu taşıt kullanımı ile yayılan egzoz gazları, kalitesiz yakıtlar, soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılmaması, olumsuz hava koşulları hava kirliliğinin artmasına neden olan unsurlardan. “Peki araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliği önlemek mümkün mü?”, “Araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?”

Egzoz Gazına Dikkat

Hava kirliliğinin artmasındaki en önemli unsur taşıtlardan yayılan karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur. Günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı düzenleyerek ve birkaç küçük detaya dikkat ederek hem hava kirliliğini azaltmak hem de bütçemizi korumak mümkün. Bu yazımızda size bu konunun detaylarını anlatacağız.

Öncelikli olarak toplu taşıma araçlarını tercih etmek kişi başına düşen karbon salınımını azalttığı için en çok önerilen hava kirliliğini azaltma yöntemidir. Bunun dışında yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek yada bisiklet ile ulaşımın tercih edilmesi hem çevreyi korumanızda etkili olacak , hem de sağlığınız ve bütçeniz için de fayda sağlayacaktır.

Kontağı Kapatın

Araç sürerken duraklama ve bekleme anlarında, trafiğin tıkandığı noktalarda kontağın kapatılması zehirli madde salınımını azaltmanın yanı sıra daha az yakıt tüketmenizi de sağlayacaktır. Yeni çıkan otomobil modellerinde, duraklama anında motoru otomatik olarak kapatıp, harekete başlamadan önce çalıştırılmasını sağlayan Start/Stop özelliği opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Düzenli Takip

“Egzos Gazı Emisyon Ölçümü”nün zamanında yapılması çevre korumasına katkı sağlarken, buna bağlı olarak aracınızda oluşabilecek hasarların önüne geçmenizde de etkili olacaktır.

Bakım Onarım Zamanı

Araç bakım, onarım ve muayenesini zamanında yaptırmanız, yakıt tüketimini azaltıp daha sonra oluşabilecek büyük hasarları önlerken çevreyi korumanıza da katkı sağlayacaktır.

Yakıt Seçimi

Yakıt seçimi de, hem bütçenizi hem de çevreye yayılan zararlı gazları etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Şu an için kullanılan yakıtlar arasında hava kirliliğine en az neden olan yakıt LPG’dir. Aracınız benzinli ise temiz yakıt almaya özen göstermeniz hem aracın ömrünü uzatır hem de çevrenin daha az zarar görmesini sağlar. İlerleyen süreçte daha aktif hale gelmesi planlanan elektrikli araçlar ise yakıt tüketiminden kaynaklanan zehirli gaz salınımı sorununu ortadan kaldıracak bir yöntem.

Aracınızda taşıdığınız yolcu ve yükün, araç için belirlenmiş olan yolcu ve yük kapasitesini aşması halinde fazla yakıt tüketimine ve aracınızın yıpranmasına neden olacaktır. Dolayısı ile bütçenize ve çevreye olan zararlı etkisi de artacaktır. Bu sebeple aracınızın kapasitesi dahilinde ağırlık taşımanız gerekmektedir.

Ek Parça

Aracınızın egzoz çıkış borusuna bağlayacağınız katalitik konvertör, zararlı gaz emisyonunu azaltarak karbon monoksit salınımını büyük ölçüde engelleyecektir.

Araç paylaşımı, trafiğe çıkan araç sayısını azaltarak, araç kullanımından kaynaklanan zararlı gaz salınımını azaltacak bir diğer unsur. Aracınızı kullanmadığınız zamanlarda garajyeri.com üzerinden kiraya vererek ayda yaklaşık 1.500 TL ek gelir elde ederken, verimli araç kullanımı ile çevreye verilen zararı da azaltmanız mümkün olur.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri