Araç Kliması Neden Arızalanır?
31/03/2017, 00:00
Araç Kliması Neden Arızalanır?

Araç kliması yaz ve kış aylarında araç içindeki konfor ve sağlıklı bir yolculuk yapabilmek adına büyük önem taşımaktadır. Ancak zaman zaman araç klimasında meydana gelen arızalar çok sıcak ya da çok soğuk havalarda sürücü ve yolcular için sorunlara neden olabilmektedir. Araba klima arızaları genellikle zamanında yapılmayan bakımlardan kaynaklanmaktadır. Bu arıza durumlarında ne yapmak gerekir merak ediyorsanız yanını yazımızda bulabilirsiniz. 

Peki araç kliması neden soğutmaz?

Araba kliması neden soğutmaz?


Aracınızda klimayı çalıştırdığınız halde, araç kliması soğutmuyor diyorsanız, klima gazınızda eksilme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi bir durumda aracınızı yetkili servise götürerek klima gazı dolumunuzu sağlayabilirsiniz. Aracınızın klima gazında kaçak sorunu olup olmadığını anlamak için de yine teknik servisten destek almanız gerekmektedir. 

Benzer şekilde yine kompresör çalıştığı halde araç klimanız yeterli soğutmayı sağlamıyorsa, bu klima fanınızın bozulduğunun işareti olabilir. Bu gibi bir arızayı anlamak için klima fanınızı tüm seviyelerde çalıştırmayı deneyin, eğer herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorsanız problem polen filtresinin tıkanması ile alakalı olabilir ya da havalandırma kutusunda arıza meydana gelmiş olabilir. Bu gibi teknik arıza durumlarında yetkili servisinizden destek almanız gerekmektedir. 

Klimanın sürekli çalışır durumda olmasının nedeni nedir?

Klimanızın kompresör rölesinde meydana gelen arıza açık durumda kalmasına sebep olmuş olabilir ya da klimanızın açma kapama tuşunda bir tıkanma - arıza meydana gelmiş olabilir.

Klimanın radyatörünü temizlemek neden önemlidir?

Radyatör, motordan gelen sıcak su alımı ve soğuk suyun devredilmesinde görev almaktadır. Radyatörünüzde meydana gelebilecek bir arıza ya da tıkanma bu devir işleminin gerçekleşmesini engelleyecektir. Bu nedenle tıkanmaları ve buna bağlı olarak oluşabilecek arızaları önlemek için radyatörünüzü düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar