Araç Kiralama Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?
03/09/2018, 14:52
Araç Kiralama Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Araç kiralama sektörü yaklaşık 7 milyar dolarlık bir boyuta ulaşmış ve dünyanın dört bir yanını sarmışken, araç sahibi olmayan kişilerin imdadına yetişebiliyor. Diğer taraftan ise sektörün en önemli avantajlarından biri kişileri aracın sabit masraflarından kurtarıyor olmasıdır. Bu sebeple de son dönemde sahibinden araç kiralama sektörü ortaya çıkmıştır. Yeni sektörün gelişmesiyle birlikte de kişiler de artık araçlarını kiraya verebilmekte, hem ekstra gelir sağlarken hem de araç masraflarını karşılayabilmektedir.

İster sahibinden araç kiralayın isterseniz de herhangi bir bilindik firmadan. Fiyatlar arasında çok uçurum olmasada genel olarak sahibinden kiraladığınız araçlar daha uygun fiyatlı olacaktır. Peki araç kiralama fiyatları nasıl hesaplanıyor ve belirleniyor? Şimdi bu sorunun cevabına bakalım.

Bir Aracın Kiralama Fiyatı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Temel olarak araç kiralama fiyatı belirlemede bir formül kullanılmıyor. Piyasadaki firmalar araştırılarak ortalama bir fiyat belirtilmektedir. Rentiva.com gibi sahibinden araç kiralama hizmeti veren sitelerde de piyasa fiyatı gözetilerek fiyatlar belirlenmektedir. Ancak yurtdışına baktığımızda sistem biraz daha farklı işlemektedir. Bu sistem aynı zamanda ülkemiz içinde geçerlidir. Tabi hangi firmalar kullanıyor bilmek imkansız. Temelde mantık şudur; "Aldığınız aracın yeni modeli çıktığında fiyatı düşmektedir. Yani bugün 30 bin liraya aldığınız bir araç yeni modeli çıktığında (buradaki süre 1 yıl da olabilir 3 yıl da olabilir.) fiyatında bir miktar düşüş gerçekleştir. Süreyi de 1 yıl olarak alalım. Yani 12 ay, 365 gün yapmaktadır. Şimdi şu formülü kullanabiliriz. Araç Alış Fiyatı / (Aldığınız tarihten yeni modeli çıkan tarihe kadar geçen süre)= Ham kiralama fiyatı" Tabi ki bulduğumuz bu fiyat ham fiyattır. Bu fiyata vergi, hizmet bedeli, sigorta fiyatı gibi birçok değişken eklenmektedir. Bu fiyatlar eklendikten sonra müşteriye yansıtılacak olan fiyat ortaya çıkmaktadır.

Günlük Araç Kiralama Fiyatı İçerisinde Neler Var?

Öncelikle günlük araç kiralamada süre siz aracı teslim aldıktan sonra başlar ve tam olarak 24 saat sürer. Olası bir süre aşımında ekstra ücret ödemek durumunda kalırsınız. Günlük araba kiralama da fiyatın içerisinde elbette temel kalemler bulunur. Nedir bunlar?
  • Araç kiralama fiyatı,
  • KDV,
  • Sigorta bedeli,
  • Hizmet bedeli.
Bunlar dışında sizin ekstra istediğiniz hizmetler varsa bunları da fiyata eklemeniz gerekir. Yani nedir bunlar?
  • Ekstra şoför isteği,
  • Navigasyon,
  • Ekstra kasko,
  • Araç teslim hizmeti.
Bunlar dışında bir de kilometre aşım sınırı bulunmaktadır. Birçok araç kiralama firması günlük belirli bir kilometre sınırı belirlemişlerdir. Bu sınır siz araç kiraladığınız sırada sözleşmede yer alır. Bu sınır genel olarak günlük 300 ile 400 kilometre olarak değişmektedir. Örneğin, 4 günlük bir araç kiraladınız ve şehir dışına çıktınız. Toplam gidiş gelişinin de 1700 kilometre. Sizin kilometre sınırınızda 400*4= 1600 kilometre. Yani 100 kilometre fazla yol yapmış oluyorsunuz. Bu durumda ekstra ücret ödersiniz. Bu ücret de ortalama olarak 0.25 kuruş ile 0.50 kuruş arasında değişmektedir.

En Ucuz Araç Kiralama Fiyatı Bulma

Araba kiralamak isteyen kişiler açısından en önemli elbette kiralanacak olan aracın fiyatıdır. Bunun için yapmaları gereken de piyasayı araştırarak hem güvenilir bir firma bulmak hem de istedikleri aracı bulmak olacaktır. Rentiva.com müşterilerine her zaman en iyi fiyat politikasını sunmak için çabalıyor. Sahibinden kiralanan araçlar ile çok daha uygun fiyatlı araçlara ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Kiralamak istediğiniz aracı Rentiva ile kiralarsanız hem paranız cebinizde kalır, hem de ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Bu nedenle sizlerde https://www.rentiva.com/kiralik-araclar/ linkinden kiralık araçlar görebilir ve kiralayabilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

4 Günlük Kamp Gezisine Hazır Mısınız?
Uzun Süren Araba Yolculuklarını Keyifli Hale Getirebilecek 5 Öneri
4 Günlük Kamp Gezisine Hazır Mısınız?
Uzun Süren Araba Yolculuklarını Keyifli Hale Getirebilecek 5 Öneri