Araç fotoğrafı çekim rehberi
12/09/2017, 00:00
Araç fotoğrafı çekim rehberi

Aracının fotoğrafları ilanın için oldukça önemlidir. Güzel, pürüzsüz çekilmiş fotoğraflar aracın kiralanma oranını %50’ye kadar arttırmaktadır.

Aracımın fotoğraflarını ben çekerim diyen araç sahipleri için, nasıl güzel fotoğraflar çekilebileceğini bu yazıda anlatacağız. Bu rehber yardımı ile cep telefonu kameranızdan bile güzel kareler çıkarabilirsiniz.

1. Gün ışığını kullanmak

_MG_8969

Aracın hatlarının belirgin bir şekilde çıkması için gün ışığında fotoğraf çekin. Akşam karanlığında flaş yardımı ile çekilen fotoğraflar, araç üzerinde tek bir noktada parlama yaparak uzak noktaların karanlık olmasına neden olacaktır.

2. Güzel havalarda fotoğraf çekin

_MG_8931

Havalar kötüyse biraz bekleyin. Güzel, güneşli bir günde çekim yapın. Kasvetli havalarda renk tonları daha gri olacaktır. Güneşli havada hem aracın hem de çevrenin tüm renk tonlarını yakalayarak daha güzel pozlar yakalayabilirsiniz.

3. Güzel arka plan

_MG_8221

Araçların konumu gereğiyle bir çoğu sokaklarda park halinde duruyor. Aracın fotoğrafını çekerken daha ferah açık alanlara, hatta mümkünse ormanlık alana veya deniz kenarına götürerek güzel bir arka plan ayarlayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa kamerayı sadece araca odaklayıp arka planı flulaştırabilirsiniz. Eğer aracın rengi açık ise (beyaz, gri vb.) koyu bir arka plan belirleyin. Tam tersinde ise; açık bir arka plan ayarlamanız göze daha hoş gelecektir.

4. Filtre ve HDR kullanımı

3-3

Fotoğrafların daha çekici gözükmesi için doğallığını fazla bozmayacak şekilde filtreler kullanabilirsiniz. HDR kullanarak renkleri daha net gösterebilirsiniz.

HDR: En az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait farklı pozlanmış fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde yeniden değerlendirilerek dördüncü ve göze hitap eden bir fotoğraf oluşturulur. 0 poz değerinde karanlık çıkan yerler + pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler – pozlanmış kareden alınır. Böylece ışık dengesizliklerinin olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayların barındıran HDR uygulanmış kare elde edilir.

5. Net kareler

3

Fotoğrafların mümkün olduğunca net çıkmasına özen gösterin. Mümkünse tripod kullanarak çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Güneş ışığını tam arkanıza almaktansa 45-90 derece arası sağınıza veya solunuza alarak fotoğraf çekmeniz daha güzel sonuçlar verecektir. Bununla birlikte zoom yapmayarak yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekin.

6. Fotoğraf açıları


Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?
Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?